Maďarsko zpřísňuje

V Maďarsku přichází za poslední dobu nejvýraznější zpřísnění omezení proti epidemii koronaviru. Vláda s platností od půlnoci vyhlašuje opět mimořádný stav, parlament požádá o jeho prodloužení na 90 dní. Zda půjde o stejnou úpravu jako kontroverze vzbuzující zákon z první vlny, není dosud jasné.
 
Zatím nedochází k plošnému rušení hromadných akcí, bude na nich ale možné obsadit jen každé třetí sedadlo a platí povinnost nosit roušky. Orbán zdůraznil, že události, na nichž se opatření nebudou dodržovat, mohou být okamžitě ukončeny.
 
Podobně jako v Česku začne platit v Maďarsku noční zákaz vycházení, a to od půlnoci do 5 hodin ráno. Zároveň končí provoz barů a nočních klubů, restaurace a kavárny ale mohou fungovat dál za zpřísněných podmínek: povinnost nošení roušek mimo dobu konzumace a mimo stůl. I u těchto opatření vláda zdůrazňuje, že bude důsledně dbát na jejich dodržování. Podle epidemického operativního týmu tato omezení zatím stačí. Za účelem odlehčení hromadné dopravě vláda opět ruší poplatky za parkování v celém Maďarsku.
 
Orbán kroky vlády zdůvodnil rostoucím počtem hospitalizací i úmrtí na covid-19. V Maďarsku je aktuálně hospotalizováno 4 767 lidí s covidem, včera nemoci podlehlo 84 pacientů, což je dosavadní maximum. V polovině prosince by dle premiéra mohlo dojít k absolutnímu vyčerpání kapacit maďarských nemocnic, nepodaří-li se tempo epidemie zbrzdit.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!