Maďarsko zahajuje svůj vakcinační experiment

V posledních dnech se k Maďarsku opět upíná pozornost kvůli odlišnému přístupu k řešení covidové krize. Maďarská vláda nakoupila miliony ruských a čínských vakcín proti covidu a slibuje si od nich výrazné urychlení očkování, stále jedná i o dalších očkovacích látkách.

Ministr v čele premiérské kanceláře Gergely Gulyás minulý týden médiím řekl, že Maďarsko bude mít zájem o všechny vakcíny, s nimiž byl již očkován alespoň milion lidí na světě. Podle hlavního infektologa Jánose Szlávika z Jihopešťské nemocnice tak může Maďarsko už před létem dosáhnout proočkování 60-70 % obyvatel.

O očkování východními vakcínami mluvil premiér Orbán už na podzim, v prosinci pak do Maďarska dorazila experimentální dodávka vakcíny Sputnik V, kterou následně necelé 2 měsíce testoval maďarský Státní lékový institut. Po dlouhém schvalovacím procesu udělil povolení k použití, minulý týden pak schválil už ve zjednodušené proceduře i vakcínu čínské firmy Sinopharm. Sám Orbán se dle svých slov nechá očkovat právě vakcínou firmy Sinopharm, protože se Čína covidem zabývá nejdéle ze všech zemí. Orbán to řekl v pátečním rozhlasovém rozhovoru, kde mimo jiné zdůvodnil, proč vláda rozhodla o prodloužení přísných epidemických omezení o další měsíc.

Sputniku V maďarská vláda objednala 2 miliony dávek, jde o dvoudávkové očkování, bude tedy stačit k vakcinaci jednoho milionu lidí. Dávky pro očkování 300 tisíc lidí dorazí během února, 40 tisíc bylo do Maďarska dovezeno již dnes, postačí k očkování 20 tisíc osob. V březnu má být očkováno dalších 500 tisíc Maďarů, v dubnu 200 tisíc.

Očkovací látky od Sinopharmu pak Orbánův kabinet nakoupil 5 milionů dávek, tedy dostatek k naočkování 2,5 milionů lidí. Ty mají postupně dorazit ve čtyřech následujících měsících.

V březnu by se dle Orbána měla situace začít zlepšovat díky kombinaci dvou faktorů – utlumení epidemie skrze opatření a díky posunu v očkování. Použití čínských vakcín Orbán podpořil s tím, že se využívají i v Srbsku, mimo jiné pro početnou maďarskou menšinu ve Vojvodině (tito lidé jsou díky dvojímu občanství často i maďarskými občany), a dále třeba v zemích Perského zálivu. Srbsko je díky kombinaci ruského, čínského a západního očkování jedním z vakcinačních šampionů. Zároveň Maďarsko pořád počítá s vakcínami z evropských nákupů, dosud bylo očkováno 220 tisíc Maďarů Pfizerem a Modernou.

Téma očkování v Maďarsku provází i živá politická debata. Některé opoziční strany protestují proti použití jakýchkoli vakcín, které neschválila Evropská léková agentura (EMA). Proti východním očkovacím látkám vystupuje Demokratická koalice, socialisté, Momentum i zelený Párbeszéd a většina opozičně orientovaných médií. Vláda je obviňuje, že sabotují vakcinační úsilí.

Pozornost provládních médií si vysloužil analytik Péter Krekó z think tanku Political Capital, který provládní média označují za spojený s předchozí socialistickou garniturou. Krekó pro server Politico řekl, že případné podlomení důvěry lidí ve vakcinaci, a tedy déle se táhnoucí epidemie s většími ekonomickými škodami a více oběťmi, by mohlo Orbána poškodit ve volbách v roce 2022. Provládní média to pak interpretovala jako jeho přání či návod pro opozici, načež si Krekó stěžoval, že byl dezinterpretován a že mu chodí výhrůžné zprávy.

Diskuze se vedou i o nákupní ceně, kterou ministr zahraničí Szijjártó v rozhovorech s médii nechce sdělit. Na otázku Indexu, kolik budou stát vakcíny od Sinopharmu, Szijjártó odpověděl: „Každá vakcína, která dorazí, je levnější než ta, kterou nekoupíme.“ Je tedy patrné, že cena čínské vakcíny bude vyšší než u společného nákupu EU.

Na dnešní tiskové konferenci epidemického operativního týmu zaznělo, že bylo naočkováno 93 % maďarských zdravotníků a většina klientů domovů pro seniory. Očkovalo se v 1 805 domovech seniorů, v 64 bylo očkování kvůli výskytu nákazy odloženo. Tento týden se již očkuje podle registračního systému, nejdříve přicházejí na řadu zájemci starší 89 let, které očkují jejich praktičtí lékaři.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!