Maďarsko: vláda svou politiku po Szájerově skandálu nezmění

Vláda rozhodně nemíní měnit svou politiku v oblasti genderu po skandálu bývalého europoslance Józsefa Szájera. Zatímco vůči samotnému Szájerovi se členové vlády vyjádřili vesměs shovívavě, vláda nemíní nic měnit na projektech, které se této tématiky týkají. Ve dvou rozhovorech to řekli místopředseda vlády Zsolt Semjén a ministryně spravedlnosti Judit Varga.

Semjéna, který je zástupcem menší koaliční křesťanskodemokratické KDNP, odchytil redaktor Telexu Tamás Fabián cestou na setkání vlády v kanceláři premiéra v karmelitánském klášteře v Budě. Semjén řekl Fabiánovi, že mu rozhovor dává „ze staré známosti“ a požádal jej, aby jej zveřejnil nesestříhaný (což Fabián slíbil a Telex udělal). Poté se s Fabiánem asi pět minut rozprávěl na téma „hříchu a ctnosti“.

Vítejte v klubu…

Szájerova účast na orgiích je podle něj důkazem „lidské slabosti a náklonnosti k hříchu“, ale sama o sobě nepředstavuje problém pro společnost. Levice by naopak měla Szájera „přivítat v klubu“, neboť věci jako drogy a sexuální bezuzdnost „obvykle vydává za ctnost“.

„Nešťastný příběh Józsefa Szájera je ve všech ohledech tragická událost, která však nemá vliv na společnost, ani na ústavní pořádek“ a „vláda nechce nikoho kriminalizovat, každý ať si ve svém soukromém životě dělá, co chce“, řekl Semjén Telexu. Vliv na společnost má podle něj naopak „genderpropaganda“, před kterou je nezbytná „ochrana zdravého vývoje dětí ze strany státu“. Tato „genderpropaganda“ je prý nesrovnatelná s případem „chudáka Szájera“, který navíc musel odejít z politiky. Proto musí být v ústavě zakotveno „otec je muž, matka žena“, ačkoliv „je smutné, že se svět dostal až sem“ [že je to potřeba].

Ministryně Varga v rozhovoru pro konzervativní Mandiner řekla, že jí Szájerův případ způsobil „bolest a pocit ztráty“. Ocenila jeho třicetileté zásluhy, ale „současné napětí nebylo možné udržet“ a rychlý odchod z politiky byl nejlepším řešením. Na otázku redaktora, jak se nyní bude vládě obhajovat její konzervativní politika, odpověděla, že „to, co se stalo, může dokonce posílit naši pozici. Právo každého člověka na lidskou důstojnost, na soukromí, je nedotknutelné“. Zdůraznila, že „vláda se nikdy ani nedotkla zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví“, který v Maďarsku platí od roku 2009.

Genderové pohádky ne!

„Vláda neodstraňuje žádná nabytá práva, ale pro budoucnost komunity musí být přijata opatření na ochranu hodnot, jako je právo dětí na nerušený rozvoj. To neznamená, že každý nemůže žít tak, jak chce. Když něco zakotvíme do ústavy, je to na úrovni komunity, národa, ne jednotlivce,“ řekla Varga s tím, že tyto projekty, jichž je navrhovatelkou, dotáhne. Knížky jako Pohádková říše pro všechny, kde vystupují známé pohádkové postavičky s různými menšinovými charakteristikami (např. lesbická Popelka), si podle ní může koupit, kdo chce, ale doufá, že „se nikdy nedostane do kurikula mateřských škol“.

Podle jednoho ze zakladatelů Fideszu a známého provládního komentátora Zsolta Bayera, proslulého mnoha ostrými vyjádřeními na adresu menšin, je pak Szájer i nadále „morální bytost“ a u něj vždy najde „misku horkého jídla“. Bayer také se svými hosty v televizní show připustil, že o jeho sexuální orientaci „se vědělo 30 let“. Ta však není ničí problém, tím je fakt, že „devětapadesátiletý muž jde na orgie s dvaceti osobami“, napsal Bayer v komentáři pro Magyar Nemzet. Pravice podle něj, na rozdíl od levice, takové chování neschvaluje.

Opozice: je to pokrytectví!

Szájerův případ vyvolal ostrou kritiku ze strany opozice pranýřující pokrytectví konzervativní vlády, a vedl také organizaci za práva sexuálních menšin, která organizuje budapešťský Pride, k výzvě, že vládě ráda pomůže vybudovat takovou zemi, kde se každý bude cítit bezpečně. Jeden z politiků opoziční DK pak na nedávné parlamentní schůzi mával okapovou rourou jako „symbolem vládní morálky“.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!