Maďarsko tvrdě proti odpíračům očkování

Vláda se rozhodla přitvrdit proti odpíračům očkování. V souvislosti se zhoršující se epidemickou situací se vláda rozhodla zavést tři nová opatření, oznámil na své tradiční čtvrteční tiskovce šéf úřadu premiéra Gergely Gulyás.

Podle Gulyáse počet hospitalizovaných osob a počet úmrtí podle jejich prognóz poroste, ale ne tak dramaticky jako v minulosti. Řekl, že Maďarsko sice se svými 59 procenty patří k nejlepším ve středoevropském regionu, ale je pod průměrem EU, takže je nutné přijmout opatření ke zlepšení proočkovanosti.

Jedině očkování!

Tato rozhodnutí slouží ke zvýšení počtu očkování a všechna ostatní opatření jsou po očkování druhotná. Stát jako zaměstnavatel rovněž „široce využije“ svého mandátu k nařízení povinného očkování, řekl Gulyás, ale zatím neupřesnil kde.

Je-li zaměstnancem obec (v Maďarsku se týká hlavně osob zaměstnaných v programu veřejných prací, tj. nezaměstnaných, kteří chtějí dostávat sociální dávky), bude mít právo uložit povinné očkování starosta. U zaměstnanců větších samospráv pak primátor. Pokud se zaměstnanec odmítne očkovat navzdory nařízení své firmy, může být poslán na roční neplacenou dovolenou a poté propuštěn.

Dosud měli povinné očkování proti covidu jen zdravotní pracovníci.

Podobně jako premiér Viktor Orbán i Gulyás několikrát zdůraznil, že ostatní opatření jsou druhotná, protože pouze očkování dokáže snížit počet závažných onemocnění a tím pádem ochránit před kolapsem nemocnice, v nichž je momentálně 1970 pacientů s covidem, z nichž 204 je napojeno na umělou plicní ventilaci.

Rouška v kapse

Maďarsko mělo na vrcholu pandemie v březnu 2021 až 13 tisíc hospitalizovaných, kteří zaplnili do posledního místa i mobilní polní nemocnici v Kiskunhalasi. Maďarští vědci se už od první a druhé vlny zabývají tím, proč má Maďarsko tak vysokou míru hospitalizace. Vedle jiných faktorů podle nich hraje roli také to, že populace je v evropském průměru starší a zároveň jedna z nejobéznějších.

Kromě toho se také vrátí roušky do veřejné dopravy, které byly před létem zrušeny, a zakazují se návštěvy ve zdravotních zařízeních. S opětovným nařízením roušek vláda otálela, ačkoliv ji k tomu vyzývala budapešťská samospráva. V metropoli nařídil magistrát nošení roušek v institucích ve správě města a také v městských divadlech a kinech, primátor Karácsony označil roušky v hromadné dopravě za nedostatečné.

Premiér Orbán v polovině října řekl v rozhovoru, že každému doporučuje nosit roušku v kapse a nasadit si ji tam, kde je hodně lidí v uzavřeném prostoru.

„Vyzývám všechny, aby to zvážili, ale nedělejme si iluze, že nás rouška ochrání. Rouška nás nechrání. Jediné, co se zatím ukázalo jako účinné, je očkování. Pokud si tedy chcete být jisti bezpečím svých blízkých i vlastního života, vyzývám vás, abyste se nechali očkovat poprvé, podruhé a potřetí,“ řekl premiér.

Třetí dávka

Maďarsko má v Evropě nejvyšší počet očkovaných třetí dávkou. Dostalo ji už 1 141 000 lidí. Třetí dávku, vakcínu od firmy Moderna, již dostal i premiér Orbán.

V současnosti také Maďarsko pečuje ve svých nemocnicích o padesátku pacientů z Rumunska, protože rumunské nemocnice nápor nových pacientů s covidem nezvládají. Proočkovanost v Rumunsku je pouze 29 procent.

Maďarsko také od začátku pandemie zveřejňuje tabulku se zemřelými na covid, kde u každého zesnulého je jeho pohlaví, věk a další nemoci, jimiž trpěl. Zatímco dříve byla plná pacientů od 80 let nahoru, nyní poměrně velkou část zesnulých tvoří neočkovaní padesátníci a šedesátníci. Na tabulku se můžete podívat zde.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem