Maďarsko – skoro šest milionů očkovaných

Počet očkovaných v desetimilionovém Maďarsku překročil v sobotu 22. května 5 milionů osob. Jedná se o lidi očkované alespoň jednou dávkou a v tomto měřítku Maďarsko již předehnalo Spojené státy. Pokud jde o plnou vakcinaci, dohnalo Velkou Británii.

Z ulic zmizely roušky, byl zrušen noční zákaz vycházení a byly povoleny některé hromadné akce, v interiérech je ale třeba se prokázat vakcinačním certifikátem. Počty nakažených se nyní pohybují v nižších stovkách denně, procento pozitivity testů kleslo pod 5 procent. Každodenní konference operativního týmu byly zrušeny.

Zpomalení a jednodávkoví lenoši

Očkování nicméně zhruba od dosažení čtvrtého milionu zpomaluje, ačkoliv je dostatek vakcín dle výběru, zájem lidí se snižuje. Podle premiéra Orbána, který občanům oznámil konec roušek v ulicích, se denně nyní registruje 5-10 tisíc lidí, což je mnohem méně než dříve, přestože v nabídce jsou všechny vakcíny (je jich celkem šest, do oběhu byla již poslána i vakcína Janssen) a nikdo by neměl čekat déle než pár dní. Podle Orbána tři miliony dosud neočkovaných dospělých Maďarů představují nadále riziko pro dosažení kolektivní imunity a neočkovaní by se měli dostavit co nejdříve a v co nejhojnějším počtu.

Možná ještě větší problém představují lidé, kteří již byli naočkováni jednou dávkou, ale na druhou jaksi nespěchají. Podle zpravodajského serveru 24.hu je tu riziko, že desítky tisíc lidí se druhému očkování vyhnou, protože certifikát v podobě plastové kartičky o velikosti kreditky, který jim umožňuje chodit do interiérů restaurací, do fitness centra, na bazén, do kina či divadla, dostala většina Maďarů už po první dávce. Zvlášť u tzv. orientálních vakcín není jasné, jak vysoká je účinnost očkování po první dávce.

 

Vyočkované dávky podle výrobce

Pfizer 3 502 545

Sinopharm 1 830 800

Sputnik 1 665 825

AstraZeneca 793 390

Moderna 512 144

Janssen 51 249

Celkem 8 356 053

(Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control k 28. 5.)

Maďarsko se nepřipojí ke společnému nákupu EU

Maďarsko se jako jediný stát nepřipojí ke společné objednávce vakcín Pfizer od EU. Podle vlády má země dostatek vakcín na letošní rok a celou první polovinu příštího roku, přičemž od té doby by mělo Maďarsko samo produkovat vakcínu ve svém závodu v Debrecíně.

Rozhodnutí tvrdě kritizovala opozice a europoslankyně DK Klára Dobrevová dokonce odeslala dopis Ursule von der Leyenové s požadavkem, aby Evropská komise v objednávce počítala i s Maďarskem. Někteří experti rozhodnutí vlády také kritizovali; vakcína Pfizer se dá nejrychleji modifikovat pro různé nové mutace, je o ni největší zájem a jako zatím jediná může být aplikována dětem.

Maďarská vláda posílá do České republiky 40 900 dávek vakcín společnosti Pfizer v reakci na epidemiologickou situaci vyvolanou pandemií koronaviru, uvádí se ve vyhlášce zveřejněné v úředním věstníku Magyar Közlöny. Tímto krokem vláda plní dřívější slib daný České republice, píše Telex. Premiér Viktor Orbán pověřil tímto úkolem ministra pro lidské zdroje Miklóse Káslera a ministra zahraničí Pétera Szijjártóa. Dalších 100 tisíc vakcín Pfizer poslalo Česku Srbsko.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!