Maďarsko očkuje a rozvolňuje

Dneškem Maďarsko překročilo 2,5 milionu naočkovaných alespoň jednou dávkou očkování proti covidu-19. Vláda slíbila při tomto počtu očkovaných zrušit některé restrikce, což se také stane hned od zítřka.

Noční zákaz vycházení se posouvá z osmé na desátou večerní hodinu, obchody mohou zůstat otevřené až do půl desáté večer s omezenou kapacitou jednoho zákazníka na 10 metrů čtverečních. Otevřít mohou některé individuální služby jako kosmetika a kadeřnictví.

Hotely a restaurace zůstávají zatím zavřené. Základní školy se podle plánu otevřou přespříští týden, proto teď také probíhá přednostní očkování učitelů. Pravidla nošení roušek se nemění, zůstávají povinné na určených veřejných prostranstvích, v obchodech či v MHD.

Počet naočkovaných v Maďarsku tedy překročil 25 % populace, což je víc než dvojnásobek průměru Evropské unie. Při udržení tempa posledního týdne by Maďarsko za měsíc dosáhlo na proočkovanost 50 % populace. Očkovalo se ve velkém i o svátcích, za prodloužený velikonoční víkend bylo naočkováno 266 000 lidí. V sobotu naočkovalo Maďarsko 2. nejvyšší počet dávek na počet obyvatel na světě (0,87 dávek na 100 obyvatel), v neděli 3. nejvyšší počet (0,99 dávek na 100 obyvatel). Během víkendu dostalo shodou okolností očkování i několik opozičních politiků: primátor Budapešti Karácsony, předseda Demokratické koalice Gyurcsány, předseda Jobbiku Jakab a poslanec za LMP Ungár. Karácsony s Jakabem jsou čtyřicátníci, Ungárovi ještě nebylo třicet. Opoziční strany pak ve společném videu vyzvaly Maďary, ať se nechají naočkovat. Očkování má i řada stejně starých vládních politiků, obecně přibývá naočkovaných mladších ročníků.

O dalším rozvolňování rozhodne tempo očkování a celkový vývoj epidemie. Ta se zdá být po těžkých týdnech s přeplněnými nemocnicemi na ústupu, za včerejšek přibylo 1 890 nakažených z 11 194 testů, čímž pokračuje pokles procenta pozitivity testů. Počet zemřelých pacientů se bohužel stále pohybuje kolem 200 denně a řadí Maďarsko mezi nejpostiženější země světa. V nemocnicích zůstává 12 tisíc hospitalizovaných, z toho 1 500 potřebuje pomoc při dýchání.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!