Maďarsko – očkování a protesty

V Maďarsku se v minulém týdnu protestovalo proti epidemickým opatřením. Několik desítek podnikatelů v pohostinství navzdory opatřením 1. února přivítalo zákazníky, na Náměstí Hrdinů v Budapešti pak proběhla menší demonstrace. Masové otevírání podniků, k němuž organizátoři protestu vyzývali, dosáhlo spíše skromného úspěchu. Ať už kvůli strachu z represí, nebo náhlému vyplacení mzdových dotací, které dorazily na účty podnikatelů právě během minulého víkendu, restaurace, které dříve uvedly, že otevřou prvního února, vesměs změnily názor.

Na Náměstí Hrdinů se sešla menší demonstrace asi tří stovek lidí, mezi nimiž byli jak bratři Ecsényiové a členové jejich libertariánského hnutí, tak frustrovací pracovníci kaváren, restaurací a jejich zaměstnavatelé. Áron Ecsényi a jeho bratr Szilárd čelí za organizaci protestů a porušování opatření vysoké pokutě, přesto plánují další demonstrace a mají údajně i politické ambice.

Hnutí za otevření je v Maďarsku obecně slabší než v jiných evropských zemích. Maďarští lékaři a farmaceuti sdružení v příslušných komorách se od počátku pandemie do médií až na výjimky nesmějí vyjadřovat, a tak Maďarsko postrádá své „rebelské lékaře“. Kromě Ecsényiových je známou postavou maďarského hnutí bojujícího proti restrikcím György Gődény.

Gődény je velice barvitou postavou, vystudoval farmacii, ale neživí se jí. Je fitness trenér, bodybuilder, někdejší hráč amerického fotbalu, hrál také v několika filmech a má sledovaný youtube kanál, kde se prezentuje svým titulem Dr. Je ortodoxní žid, dříve se hlásil k politicky konzervativním názorům, ale s počátkem pandemie začal zpochybňovat účinnost roušek či dalších opatření a maďarští farmaceuté jej označili za konspiračního teoretika. Bojuje také proti 5G sítím. Pro šíření konspirací mu Facebook smazal stránku s více než 100 tisíci fanoušky, ale už ji má zpět.

Ministr Gergely Gulyás oznámil, že vláda plánuje rozvolňování opatření ve dvou vlnách – nejprve od 1. března, následně od začátku dubna. Zřejmě by mělo jít o otevření pohostinských služeb, rozšíření prezenční výuky i pro střední a vysoké školy a nějakou formu obnovení kulturních a sportovních událostí. Vše ale podle něj stále záleží na obsazenosti nemocnic a počtech nově nakažených. Pomoci má i rychlejší tempo očkování. Do Maďarska už dorazily první dávky ruské vakcíny pro očkování 20 tisíc lidí, během února má dorazit očkování pro 300 tisíc lidí, čínská vakcína Sinopharm má rovněž přijít ve statisícovém množství do konce měsíce.

V kombinaci s evropskými očkovacími látkami to podle premiéra Orbána bude znamenat, že na státní svátek 15. března budou naočkováni všichni Maďaři starší 60 let, kteří se na očkování registrovali poštou nebo skrze registrační systém. Aktuálně je očkovacími látkami od Pfizeru a Moderny naočkováno 279 tisíc Maďarů (101 tisíc obě dávky), dnes přišla i první AstraZeneca k vakcinaci 20 tisíc osob. Budou jí očkováni lidé s chronickými chorobami mladší 60 let.

Ještě před rozvolněním opatření proběhne další z takzvaných národních konzultací. Vláda se v konzultaci bude lidí ptát na způsob, jakým má probíhat rozvolňování – konkrétně například, zda mají být zvýhodněni ti, kdo covid prodělali nebo jsou očkovaní. Vláda tak vesměs návodnými otázkami zajišťuje své politice společenskou podporu, na niž se pak zároveň odvolává.

Foto: Zoltán Balogh / MTI

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!