Maďarsko: nejznámější koronaskeptik dostal podmínku za šíření fám

Roční podmínku s odkladem na dva roky dostal u soudu v Nyíregyháze nejznámější maďarský koronaskeptik György Gődény. Gődény byl odsouzen za šíření fám o covidu, které podle obžaloby mohly uvést veřejnost v omyl a narušovaly ochranu veřejného zdraví. Rozsudek není pravomocný, obžaloba je s výší trestu spokojená.

V předmětném článku Gődény označoval vládní opatření za nesmyslná, za virovou propagandu, a pandemii za uměle vyvolanou hysterii. Psal také o tom, že roušky jsou neúčinné a škodlivé. Článek s názvem Svoboda volby publikoval v listopadu minulého roku, kdy se v Maďarsku zaváděla opatření proti druhé vlně. Měl tisíce sdílení.

Gődény je souzen na základě zákona o šíření poplašné zprávy ve zvláštním právním režimu (nouzovém stavu), který vznikl loni na jaře. Dosud bylo na jeho základě podle webu Mandiner zahájeno 162 vyšetřování. Z toho 155 případů bylo vyšetřováno pro šíření poplašné zprávy a sedm pro maření epidemiologické ochrany, ale většina (106 případů) byla již uzavřena jako bezpředmětná a čtyři případy byly odloženy. Ve zbylých případech dosud probíhá vyšetřování.

Na základě zákona nebyli popotahováni žádní novináři, několik jednotlivců však dostalo tresty od napomenutí po podmínku.

Gődény vystudoval farmacii, ale v této oblasti nepracuje, a tak se na něj nevztahovala omezení dopadající na zdravotnický personál. Dříve se do veřejného povědomí dostal hlavně jako fitness trenér, bodybuilder, hráč amerického fotbalu, youtuber a celebrita.

Později se s manželkou a čtyřmi dětmi odstěhoval na venkov, kde se věnoval obnově tradičních židovských zvyklostí (renovoval mikve; Gődény je ortodoxní žid), Podílel se také na založení dvou malých stran s neprůhledným financováním (ve většinových systémech, jaký má Maďarsko, se často používají pro odebrání hlasů konkurenci).

S nástupem covidu začal s veřejnými výstupy nejdříve proti opatřením, později proti vakcinaci. Covid je podle něj na úrovni chřipky a lidé by měli namísto vakcín konzumovat vitamíny a cvičit. Také pořádal demonstrace proti sítím 5G. Maďarští skeptici mu v roce 2021 udělili Cenu Zeměplacky. YouTube a Facebook mu již dříve smazaly jeho kanály (v případě Facebooku skupinu s více než 100 tisíci sledujícími).

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem