Premiér Orbán, který si tradičně libuje ve válečné rétorice, národ již delší dobu připravuje na „nejtěžší týdny epidemie“. Maďarsko svou vlnu zažilo v říjnu a listopadu, díky opatřením se však křivku podařilo zploštit a leden se nesl spíše v optimistickém duchu. Počet případů se usadil kolem 1 500 denně, pozitivita testů se pohybovala kolem 6 až 8 procent. Opatření trvající od 11. listopadu se měla podle původních plánů začít rozvolňovat od počátku března. Namísto toho však dorazila mohutná třetí vlna podpořená mnohem nakažlivějšími mutacemi (především tou britskou).
To vládu donutila poprvé od počátku epidemie zavřít obchody a prvně od září i základní školy. Příbytek nakažených se za měsíc více než zpětinásobil a 7denní průměr šplhá k osmi tisícům. Počet lidí v nemocnicích s covidem vzrostl za krátkou dobu ze 3 tisíc na rekordních téměř 10 tisíc hospitalizovaných, a to i přesto, že Maďarsko masivně očkuje.
„Projdeme temnými chvílemi před rozbřeskem,“ uvedl Orbán v nedělním rozhovoru. Nápor na zdravotní systém bude podle něj enormní. Podobně jako v říjnu se už zaplnila i polní epidemická nemocnice v Kiskunhalase, kterou na jaře postavila vězeňská služba s osazenstvem kárných zařízení. Země se ale podle Orbána zatím nechystá žádat o žádnou pomoc ze zahraničí.
Podle doktora Norberta Freie z nemocnice v Kiskunhalasi jsou dnes nejzasaženější lidé mezi 40 a 50 lety, ale přibývá hospitalizovaných třicátníků. Podle rektora Semmelweissovy univerzity Bély Merkelye většina pacientů s britskou mutací zemře ještě předtím, než se vůbec dostanou na jednotku intenzivní péče. Očkování zdravotnického personálu podle něj něj umožní zdravotnímu systému unést o 20-25 procent větší zátěž než na podzim, ale systém má svůj strop.
Země na evropské poměry slušně očkuje, po Maltě je druhou nejrychlejší v EU, na sto obyvatel připadá více než 18 dávek (v Česku 10.5), jenže z lidí 80+ je naočkováno jen 44 %. To je zhruba průměr EU, ve Finsku je to například 67 % a v Irsku 62 %. Podle Válasz Online je potřeba další osmdesátníky ještě oslovit a přesvědčit na očkování, protože se zřejmě neregistrovali.
Nejvíce lidí je očkováno vakcínami výrobců Pfizer a Sinopharm, následuje v tomto pořadí Astra Zeneca, Moderna a Sputnik. Počet lidí naočkovaných čínským Sinopharmem byl minulý čtvrtek 361 tisíc, v případě Pfizeru 773 tisíc. Astru Zenecu přijalo k 11. listopadu 101 tisíc lidí a Modernu 59 tisíc, Sputnik 23 tisíc. Maďarsko má však momentálně k dispozici více dávek Sinopharmu (dodávky dorazily v předstihu) než Pfizeru, rozdíl vůči zbytku EU je tak především jeho zásluhou.
Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!