Maďarsko: ne ratifikaci Istanbulské dohody!

Z návrhu menší koaliční křesťanskodemokratické strany (KDNP)  přijal v úterý parlament  rezoluci vyzývající vládu, aby odmítla ratifikovat Istanbulskou dohodu. Rezoluce byla přijata poměrem hlasů 115 pro, 35 proti a 3 poslanci se zdrželi. Maďarsko nicméně nestáhne podpis dohody z roku 2014, o čemž se v deklaraci ani nehovoří. Zároveň bylo schváleno i usnesení o nutnosti ochrany dětí a žen.

Za problematický rezoluce označuje způsob, jakým se v dokumentu postihuje pohlaví a gender, a také to, že ustanovení v azylové oblasti odporují maďarskému migračnímu a azylovému právu. V rezoluci se také píše, že všechna ostatní opatření jsou již součástí maďarského právního řádu.

O rezoluci se v parlamentu vedla bouřlivá diskuse. Hajnalka Juhász z KDNP, která je předkladatelkou, uvedla, že vláda touto rezolucí říká „rezolutní ano ochranně žen, zatímco rezignuje na volně definovatelný gender a nelegální migraci“. Bernadett Szél její prohlášení nazvala „více než zradou“. Opoziční poslankyně Tímea Szabó (Párbeszéd), Andrea Varga-Damm (Jobbik), Zita Gurmai (MSZP), Ágnes Vadai (DK), Krisztina Hohn (LMP) a Bernadett Szél (nezařazená) na společné tiskové konferenci přijetí rezoluce kritizovaly.

Szabó obvinila vládu z toho, že tímto rozhodnutím vede válku proti ženám, podle Gurmai pak lže o schopnosti státu ochránit oběti domácího násilí (zde se vztáhla k aktuálnímu případu herce, kterého zřejmě zavraždil jeho vlastní syn) a měla by dělat víc.

Vadai pak vyzvala své kolegy z řad opoziční DK k opětovnému předložení návrhu ratifikace. Také řekla, že fyzickému násilí předchází slovní a slovnímu násilí jsou opoziční poslankyně neustále vystavovány ze strany vládních politiků a provládních médií.

Podle Hohn je Istanbulská dohoda symbolem, který vláda smetla přijetím vlastní politické deklarace, a tak vzala naději mnoha obětem.

Proti podpisu dohody se v roce 2014 ohrazoval pouze Jobbik. Ten však pod novým vedením Pétera Jakaba plně vplul do řad levicové opozice.

Fidesz reagoval tiskovým prohlášením, v němž se však Istanbulské dohodě vůbec nevěnuje. Opoziční poslankyně podle něj překroutily slova předsedy parlamentu Lászlóa Kövéra, který v rozhovoru pro provládní kanál Hír TV řekl, že „pro muže není nic smutnějšího než vidět tvář ženy pokřivenou hněvem“ a chování poslankyně Szabó označil za „nevhodné pro matku“. Poslanci opozice následně nahlásili jeho „misogynní a šovinistické vyjádření“ Národnímu mediálnímu a informačnímu úřadu. Dále Fidesz v prohlášení zmiňuje, že opozice nepodpořila žádný z jeho návrhů na zpřísnění trestů za násilí vůči ženám a dětem a „snažila se zakrýt“ kauzu sexuálního obtěžování prominentního divadelního ředitele Pétera Gothára.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!