Maďarsko: Naočkujeme 2,5 milionu lidí, pak rozvolníme

V Maďarsku zůstávají v platnosti dosud nejpřísnější epidemická opatření. Za včerejšek přibyl nejvyšší počet zemřelých na covid během jednoho dne, a to 272. Počet úmrtí je nyní 19 224. V nemocnicích je 11 760 pacientů s covidem, za včerejšek přibylo 9 637 nakažených z 35 417 testů. Rekord od počátku pandemie padl minulý týden, kdy za čtvrtek přibylo dokonce 11 276 pozitivních. V tomto týdnu tak dochází ke stagnaci na poměrně vysokých číslech.
 
V poměrně rychlém tempu nicméně pokračuje také očkování, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 1 747 519 obyvatel, což je zhruba 18 procent populace a téměř dvojnásobek průměru EU. Obě dávky dostalo 524 tisíc lidí. Vláda na dnešním brífinku vyhlásila cíl dosáhnout během pár týdnů 2,5 milionu očkovaných a následně alespoň opět otevřít školy a začít s postupným rozvolňováním. V tuto chvíli se zvažuje jen otevření obchodů za specifických podmínek.
Ze seniorů nad 65 let už jsou naočkovány více než dvě třetiny. Na očkování se registrovalo 3,3 milionu lidí a stále přibývají, očkování zdravotníků a domovů seniorů navíc probíhalo mimo registrace. Vládě se podařilo uspíšit dodávky očkovacích látek Sinopharm a Sputnik V, od prvně jmenované firmy dostala země milion dávek (ze 4 milionů celkem), od Sputniku zatím 855 tisíc (ze 2 milionů). Zvlášť v případě Sputniku je to více než plánované množství v tuto dobu. Vláda též v tomto týdnu schválila použití dalších vakcín – čínské CanSino a indické Covidshield. Zatím není jasné, zda byly již nakoupeny a kdy a v jakém množství do Maďarska dorazí.
 
Rozdíl Maďarska oproti zbytku EU udělala zejména čínská vakcína Sinopharm, která je Pfizeru druhým nejočkovanějším preparátem, podali ji už více než půl milonů lidí. Pravděpodobně právě prudké zhoršení epidemické situace – kdy za méně než měsíc (a navzdory stále stejným opatřením platným od listopadu) vzrostl počet nakažených ze zhruba 1 500 denně až na 10 tisíc a počet hospitalizovaných se zvýšil ze 3 na 12 tisíc – způsobilo změnu postoje obyvatelstva vůči čínské vakcíně. Lidé se především bojí, že by na ně nevyšlo lůžko v nemocnici, protože zdravotnictví zažívá v této době podle lékařské komory největší krizi za 50 let. Levicovému deníku Népszava několik lékařů sdělilo, že zatímco do začátku března odmítal čínskou vakcínu zhruba každý třetí, situace se změnila a nyní lidé až na výjimky akceptují jakoukoliv vakcínu, jaká je jim nabídnuta.
 
Také v Maďarsku očkování provázejí zmatky kolem registrace (někteří lidé jsou zváni na vakcinaci do jiných měst či opakovaně) a na mnoha místech se tvoří fronty. Vakcinace se účastní i praktičtí lékaři, o víkendech za příplatek 80 tisíc forintů (asi 5 800 korun), na druhou stranu jde o povinnost, za jejíž nesplnění hrozí pokuta. Největší nárůsty očkovaných tak mívá Maďarsko o víkendech.
 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!