Maďarsko: kolektivní imunita do léta

Včera byl v Maďarsku proti covidu naočkován už miliontý člověk. Maďarsko je tak mezi deseti nejproočkovanějšími státy světa, v rámci Evropské unie je na druhé pozici za Maltou. Náskok Maďarska bude dle vlády dál narůstat, za další měsíc bude dle premiéra Orbána očkováno už 2,4 miliony Maďarů. Na začátku května by to mělo být 4,7 milionů, tedy téměř polovina obyvatel.

Zrychlení očkování má vícero příčin – jednak Maďarsko ve velkém očkuje vakcínami Sinopharm a Sputnik V, těch je nejspíš aktuálně vyočkováno už stovky tisíc. Zároveň operativní tým nedávno změnil očkovací strategii – druhé dávky se budou podávat až po delší době, aby co nejvíce lidí dostalo velmi brzo první dávku očkování a zbrzdila se tak třetí vlna epidemie.

V počtu podaných druhých dávek je na tom Maďarsko podobně s Českem – vede zde jen o desetitisíce dávek. V počtu očkovaných osob (alespoň jednou dávkou) je však Maďarsko už teď skoro na dvojnásobku českého počtu.

Na prvním grafu od 444.hu je znázorněný průběh očkování populace. Přerušovaná červená čára značí pro kolik lidí je v zemi dostupné očkování (tedy obě dávky), světle zelená čára značí počet lidí, kteří dostali alespoň jednu dávku.

 

 

 

Druhý graf je predikce proočkovanosti Maďarska a značí, kdy se Maďarsko dostane na klíčovou 70% proočkovanost při zachování současného tempa očkování. Aktuální rychlostí očkování by to bylo už na konci června, 50 % populace by bylo naočkováno ve druhé polovině května. Přerušovanou červenou čárou je značený počet Maďarů, kteří se aktuálně chtějí naočkovat.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!