Maďarsko: deset let od zákona o dvojím občanství

Na koronavirem odložené akci si Maďarsko připomnělo deset let od okamžiku, kdy vláda Viktora Orbána přijala zákon o dvojím občanství pro Maďary v okolních státech. Do dnešního dne jej získalo více než 1 100 000 Maďarů žijících v obcích odloučených na základě Trianonské dohody. Na zákon reagovalo například Slovensko zákazem dvojího občanství. Většina dvojích občanů žije v Rumunsku a Srbsku.

Miliontým občanem byl v roce 2017 šestatřicetiletý farmář Miklós Lajkó z Vojvodiny. Občanství si přebral z rukou prezidenta v Budapešti i s celou rodinou za přítomnosti nejvyšších státních činitelů a premiér Orbán vloni rodinu navštívil při jedné ze svých státních návštěv v Srbsku (na fotografii).

Téma dvojího občanství štěpilo politickou scénu i v Maďarsku. Když v roce 2004 Světový svaz Maďarů inicioval referendum, Fidesz vedl kampaň za ano. Vládní socialisté se k otázce stavěli ambivalentně, až krátce před referendem nový socialistický premiér Ferenc Gyurcsány vystoupil proti s razantním odkazem „zahraniční Maďaři vás budou stát peníze, vezmou vám důchody, zaměstnání a sny“.

Referendum bylo pro nízkou účast neplatné, ale levici se už nikdy nepodařilo svůj obraz u zahraničních Maďarů vylepšit, přestože socialisté se později pokusili několikrát omluvit. Gyurcsány a jeho nová strana DK svůj negativní postoj nikdy nezměnili. Po roce 2010 Fidesz dvojí občanství prosadil, zahraniční Maďaři mají také právo volit (ale jen v té části parlamentních voleb, kde se hlasuje poměrným systémem) a přes 95 procent těch, kteří se voleb účastní, volí Fidesz.

Státní tajemník pro národnostní politiku Árpád János Potápi na nedělní akci ve městě Bátaszék řekl, že přijetí zákona znamenalo radikální změnu a umožnilo všem Maďarům začlenit se do maďarského národa v právním smyslu. Jednalo se tehdy o jeden z prvních zákonů pravicové vlády. Protože mohou zahraniční Maďaři volit, je maďarský parlament konečně politickou reprezentací všeho maďarstva, řekl Potápi.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!