Maďarsko bude mít v čele ženu

I Maďarsko bude mít ženu prezidentku. První v historii a průkopníky budou opět bez většího zájmu genderových válečníků konzervativci. V Maďarsku prezidenta volí parlament, proto je dnes takřka jisté, že dosavadní ministryně pro rodiny a místopředsedkyně vládní strany Katalin Nováková bude ještě před parlamentními volbami zvolena novou maďarskou hlavou státu.
 
Budoucí prezidentka vystudovala univerzity v Szegedu, Budapešti a Paříži. Nejprve pracovala na ministerstvu zahraničních věcí, kde se specializovala na témata Evropské unie. Až donedávna byla místopředsedkyní strany, kde měla na starosti kontakty s partnery v zahraničí, zejména v Německu. Kromě znalosti angličtiny a francoužštiny je totiž bilingvní v němčině.
 
Především v době, kdy vrcholila roztržka mezi maďarskou vládní stranou a Evropskou lidovou stranou (EPP), obhajovala právě Nováková často postoje své strany na stránkách německého konzervativního tisku.
 
Čtyřiačtyřicetiletá Nováková je matkou tří dětí a veřejně litovala, že neměla další.
 
Nováková je považována za jednu z architektek prorodinné politiky současné vlády. „Evropa se stala světadílem prázdných dětských postýlek, zatímco Asie a Afrika čelí protichůdným výzvám,“ nechala se v minulosti slyšet.
 
Maďarsko trápí úbytek obyvatel už od 70. let. Rekordně nízkou porodnost mělo v roce 2011, sotva 1,2 dítěte na ženu. Za poslední roky narostla na 1,6 dítěte na ženu, což vláda považuje za důsledek svých rodinných opatření. Na rodiny jde v Maďarsku nejvyšší procento HDP ze všech evropských zemí, ať už ve formě přímých dotací či daňových odpisů. Vláda také vyhlásila povinnost, aby v každé obci, kde je minimálně 40 dětí do 3 let, musely vzniknout jesle.
 
Cílem je dostat se na číslo 2,1 dítěte, které je nutné k udržení stávajícího počtu obyvatel. V EU jej nedosahuje žádná země, v Evropě donedávna jen Kosovo.
 
Nováková je považována za spíše umírněnou kandidátku, která se varuje drsnějšího slovníku. Za jejího objevitele je považován někdejší ministr pro lidské zdroje, kalvinistický pastor Zoltán Balog. Ten kdysi konfirmoval Viktora Orbána, křtil jeho dceru Sáru a byl jeho duchovním rádcem a letos v květnu byl vysvěcen za biskupa maďarské reformované církve.
 
Ačkoliv kalvinisté tvoří v Maďarsku asi osmiprocentní menšinu, v Orbánových vládách je jich tradičně více než katolíků. Ke katolíkům se počítá ministr zahraničí Péter Szijjártó a místopředseda vlády Zsolt Semjén.
 
Foto: Katalin Nováková se svou rodinou
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!