Maďarská politika na Facebooku

Liberální Telex každý týden v neděli zveřejňuje přehled toho, jak si vedli politici na sociálních sítích. Lajkbajnokság, neboli lajkovací liga, vychází z poznatku, že většina lidí dnes čerpá informace z internetu a sociální sítě multiplikují politické rozdělení ve společnosti. Jak si tedy vedou maďarští politici?
 
Nepřekvapí, že žebříčku kraluje Viktor Orbán. Ačkoliv nikdy nezaplatil ani forint za reklamu, má přes 1.1 milionu fanoušků a je-li na Facebooku aktivní, snadno opoziční lídry porazí dokonce i v týdnu, kdy se většina médií věnuje opozičním primárkám, zatímco Orbán zveřejňuje svůj běžný premiérský provoz, jako otevření nové protestantské školky, vysvěcení protestantského kostela, demografický kongres, vojenské cvičení či návštěvu Česka. Slovy Telexu: Opět vyhrál, i když se mu nic zvláštního nestalo.
 
Opoziční lídři jsou schopni premiéra porazit pouze tehdy, pokud na své stránce několik dní nic nepublikuje. Orbán na svém Facebooku zveřejňuje hlavně premiérský provoz a sem tam i něco něco osobnějšího. Nejvíce lajků mají fotky s jeho rodinou a hlavně dětmi (přes sto tisíc lajků), hojně lajkovaný byl v poslední době například i dopis, který mu poslal Donald Trump, v němž chválil jeho výkon v show Tuckera Carlsona na Fox News. Tento díl byl také nejsledovanějším pořadem Fox News za měsíc srpen a jen na Youtube Fox News má 4.6 milionu zhlédnutí.
 
Orbán však v poslední době prolomil jedno tabu: začal občas zveřejňovat posty, které se nějakým způsobem věnují opozici. Premiér na svém Facebooku dosud politiku nikdy nekomentoval a k opozici se normálně nevyjadřuje. Ze všech opozičních lídrů vyslovuje pouze jméno někdejšího socialistického premiéra Ference Gyurcsánye, neboť pouze jeho považuje za politika na podobné úrovni, který je schopen vládnout opozici a uspět v politickém boji. Tuto domněnku nyní Gyurcsány potvrdil, když jeho manželka vyhrála první kolo primárek a v jednotlivých obvodech nejlépe uspěli kandidáti jeho DK. Nyní tak Orbán zveřejnil například svůj podpis pod peticí Stop Gyurcsány, Stop Karácsony (i jméno budapešťského starosty již jednou vyslovil) a několik příspěvků věnujících se Gyurcsányovi, jeho komunistické minulosti, jeho nepopulární vládě z let 2006 až 2009 a skandálnímu projevu v Őszödu („lhali jsme ráno, večer i v noci“). Právě příspěvek s podpisem petice byl vůbec nejatraktivnější na maďarském politickém Facebooku za poslední týden.
 
Druhý s velkým odstupem za Orbánem se umístil předseda Jobbiku Péter Jakab. Právě Jakab je však dobrou ukázkou, že velká politika se počítá na hlasy, nikoliv na lajky. Přes pravidelné přední umístění v Lajkbajnokság nebyl Jakab nikdy schopen vyhrát ani svůj volební obvod, kde jej pravidelně porážel nejen zástupce Fideszu, ale i kandidát levice. On sám se dostal do parlamentu vždy z kandidátní listiny.
 
Nyní v opozičních primárkách skončil předposlední, před ním se umístili už zmíněná Gyurcsányova manželka Klára Dobrevová (její voliči a voliči DK jsou obecně spíše starší lidé, takže je patrné, proč nejsou tolik aktivní na Facebooku), budapešťský starosta Karácsony a dokonce starosta Hódmezővásárhely Péter Márki-Zay, jemuž se v Lajkbajnokság nikdy příliš nedařilo a tento týden skončil na 12. místě.
 
Jakab jednak zahltil sociální sítě svými „lidovými“ fotografiemi, na nichž se stravuje skromným jídlem (zatímco vládní představitelé jezdí na dovolené na jachtách), a velký úspěch měly též jeho projevy na parlamentních interpelacích, v nichž například vyhrožoval Viktoru Orbánovi tím, že jej budou ve vězení znásilňovat jeho spoluvězni.
 
Celkově se na prvních deseti místech umístili 4 zástupci vlády (kromě Orbána na 3. místě ministryně spravedlnosti Judit Vargová, na 4. místě ministr zahraničí Péter Szijjártó a na 9. místě poslanec Máté Kocsis) a 6 opozice (kromě Jakaba na 5. místě Karácsony, na 6. poslankyně Tímea Szabóová, na 7. Dobrevová, na 8. Gyurcsány a na 10. nezávislý poslanec Ákos Hadházy, který znovu zvítězil v počtu sdílení).
 
Judit Vargová zveřejňuje obvykle své lichotivé fotografie s textem (často i se svými dětmi či manželem) a Péter Szijjártó reportuje ze svých cest do zahraničí. Byl v New Yorku, kde si našel čas na schůzku s Jaredem Kushnerem, s nímž ho pojí srdečné vztahy, i v Ústí nad Labem, kde si povídal s maďarsky hovořícím dělníkem. Kandidáti v opozičních primárkách se uplynulý týden věnovali primárně své kandidatuře a poslanci Szabóová, Hadházy a Kocsis na druhé straně skandálům protistrany.
 
Jediný ze všech, kdo nezaplatil žádnou reklamu, je Orbán, což neplatí o stránce Fideszu, která zvítězila v nákladnosti reklam, za něž vydala 41 milionů forintů. Na druhém místě skončil Karácsony, koupil si reklamu za 30 milionů forintů. S velkým odstupem si reklamu za 9.4 milionu forintů nakoupila Klára Dobrevová a za ní se umístila stránka maďarské vlády Magyarország Kormánya, která občany informuje o praktické politice vlády včetně očkování a vývoje pandemie (7.6 milionu).
 
Pokud jde o propagandistické stránky, na prvním místě se v počtu interakcí umístil provládní politolog Dániel Deák (181 tisíc interakcí), následován gyurcsányovským zpravodajským webem Nyugati Fény (162 tisíc) a rovněž opozičním Gond-olkodó (155 tisíc). Na zbylých pozicích mírně převažovaly provládní zdroje.
 
Typy příspěvků, které Maďaři nejvíce ocení lajky:
1) Viktor Orbán má vnuka Bertalana (na úvodní fotografii)
2) Péter Jakab se na rozdíl od představitelů vlády stravuje skromně
3) Judit Vargová se zase skromně obléká a má hezkou rodinu
 
 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč