Maďarská politička roztrhala knihu pohádek se sexuálními menšinami

Už několik týdnů veřejným míněním hýbe kauza knihy pohádek Říše divů pro každého (Meseország mindenkié). Knihu v nákladu 1 500 kusů vydalo lesbické sdružení Labrisz. Kniha obsahuje 17 klasických dětských pohádek, některé postavičky mají menšinové charakteristiky: Pollyanna je Romka, Popelka lesba, drakobijec trans a podobně. Podle autorů bylo účelem knížky učit děti toleranci a přijímání jinakostí.
 
Debatu rozvířila politička krajně pravicového hnutí Naše vlast (Mi Hazánk) Dóra Dúró, která knihu veřejně roztrhala a stránku po stránce skartovala. Podle političky „svatby homosexuálních knížat nikdy nebyly součástí maďarské kultury“. Její počin vyvolal kritiku, Maďarská asociace vydavatelů a knihkupců jej odsoudila s odkazem na praktiky nacistické a komunistické totality a za knihu se postavilo i dětské nakladatelství Pagony, podle nějž jsou rodiče schopní sami učinit rozhodnutí a vybrat si z knižní nabídky. Kniha se také po vystoupení političky ve většině knihkupectví vyprodala.
 
Dúró, která má s jiným krajně pravicovým politikem Elődem Novákem syny Bottyána, Nimróda, Zenteho a dceru Hunóru, je i přes svůj mladý věk (33 let) stálicí radikální scény. Zajímavostí je, že jako politoložka se zároveň specializovala na krajní pravici. Od roku 2007 byla mluvčí a od roku 2010 poslankyní za Jobbik, s manželem Novákem v roce 2018 odešli do nově založeného Hnutí Naše vlast, kde je místopředsedkyní. Novák byl v létě zatčen za strhávání duhových vlajek z budov místních samospráv.
 
Petici proti knize původně vedla Eszter Schittl-Zaymus z konzervativní petiční organizace CitizenGO. Petice má k dnešnímu dni 87 tisíc podpisů, kromě jiného vyzývá knihkupectví Pagony, aby knihu stáhlo, nebo varovalo rodiče ohledně jejího obsahu. Aktivisté upozorňovali na pasáže, kde postavičky projevují touhu změnit pohlaví, uzavírají stejnopohlavní sňatky nebo dívčí postavička nabádá chlapeckou, aby si zkusila obléct dívčí šaty. Autorce petice pak podle jejích slov chodily výhrůžky smrtí.
 
Na nenávistné zprávy si stěžuje i Dúró, autoři knihy a některá knihkupectví, jimž krajně pravicová organizace Hnutí 64 žup (odkazující na správní dělení Uherska) na dveře umístila leták, že prodávají homosexuální propagandu nebezpečnou dětem. Veřejné čtení knihy bylo zrušeno poté, co si na stejném místě naplánovalo Mi Hazánk demonstraci. Šéf úřadu premiéra Gergely Gulyás varoval před přítomností knihy ve státních školkách a školách a starosta 21. budapešťského obvodu Csepel Lénárd Borbely (Fidesz) ji ve školkách ve svém obvodu zakázal.
 
K tématu se vyjádřil i premiér Orbán ve svém nedělním rozhovoru pro rádio Kossuth. Orbán se k problematice sexuálních menšin obvykle nevyjadřuje a o jeho názorech není mnoho známo. Podle Orbána jsou „debaty, které se týkají vnímání homosexuality, složité a celá show by na to nestačila, natož minuta nebo dvě“. Zákony, které se v Maďarsku dotýkají homosexuality (zřejmě měl na mysli zákon o registrovaném partnerství, pozn. aut.), jsou podle premiéra „založeny na velmi tolerantním a trpělivém přístupu”. Maďaři „trpělivě snášejí i tyto typy demonstrativních provokací, jsou vůči tomuto jevu tolerantní, ale existuje červená hranice, kterou nelze překročit, a shrnu svůj názor na toto: nechte naše děti na pokoji.” Orbánův výrok odsoudila levicová opozice i organizace zabývající se právy sexuálních menšin.
 
Dnes pak Dúró roztrhala další pohádkovou knihu, kde má jedna dětská postava dvě matky a další dítě je obtěžováno pro tmavou pleť, přičemž původně se chce fyzicky bránit. Autorkou knihy je literární historička Zsófia Bán, jedna z řečnic budapešťského Pride. Na tuto knihu přispěl v roce 2019 i stát prostřednictvím Národního kulturního fondu, pročež Dúró oznámila,
že vznese dotaz ministra lidských zdrojů Miklóse Káslera. „Navrhnu novelu zákona, aby tyto knihy zmizely z regálů obchodů, a zeptám se ministra, proč to stále podporují. Mezitím jsem to na své tiskové konferenci roztrhala,“ oznámila krajně pravicová politička na sociální síti.
Druhé vydání Meseország mindenkié vyjde příští týden v nákladu 15 tisíc.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!