Maďaři nepoklekli, Iry vybučeli

Včerejší přípravný zápas fotbalistů Maďarska proti Irsku odstartovala kontroverzní událost. Irští fotbalisté před výkopem poklekli na podporu hnutí Black Lives Matter, hráči Maďarska nepoklekli a namísto toho ukázali na dresu na nápis “respect”. Publikum na stadionu Ference Szuszy navíc irský tým hlasitě vybučelo.

Maďarská reprezentace dopředu oznámila, že se k podpoře BLM nepřipojí ani během evropského šampionátu, který začíná pozítří a Maďary na něm čekají i minimálně dva domácí zápasy v Budapešti.

Na situaci před zápasem reagoval trenér irského nároďáku Stephen Kenny: „Je nepochopitelné, že nás vypískali. Já si myslím, že jde o velmi, velmi důležitý vzkaz. Jsem hrdý na své hráče za to, že tento postoj vyjádřili.“ Bučení fanoušků ještě okomentoval slovy: „Tohle může Maďarsku uškodit i kvůli Mistrovství Evropy, skutečně to nevnáší dobré světlo na Maďarsko a maďarské fanoušky,“ dodal irský kouč.

Debatu téma vzbudilo i mezi maďarskými politiky. Starosta budapešťského obvodu Erzsébetváros z Demokratické koalice Péter Niedermuller napsal, že „včera bylo v Budapešti lepší být Ir. Přesně proto mě nezajímá maďarská reprezentace, můžeme se stydět.“ Jeho příspěvek měl velký ohlas, reagoval třeba bývalý předseda LMP András Schiffer: „V příštích třech letech (do komunálních voleb, pozn. red.) je v Budapešti lepší nebýt z Erzsébetvárose. Do toho ruinové bary*, do toho Maďaři!“

Národní tým Maďarska není jediný, který se k poklekávání v nedávné době nepřidal. V zápase s Belgií nepoklekli Chorvati, BLM nepodporuje taky česká a polská reprezentace. Naopak většina západoevropských celků se do podpory hnutí zapojuje.

* Ruinové bary (ruin bars, romkocsmák), jsou podniky vzniklé v bývalých squattech a ruinách domů právě v obvodu Erzsébetváros.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujem