Londýnský potratový přílepek

Jak vypadá progresivní kolonialismus v praxi? To si letos na podzim vyzkoušeli v Severním Irsku. V této autonomní části Velké Británie nebyly potraty nikdy legalizovány. Ani v době, kdy bylo Severní Irsko kvůli nepokojům mezi místními katolíky a protestanty pod přímou správou Londýna.  Proti jsou všechny hlavní politické síly. Přesto je severní Irsko nyní nuceno akceptovat legalizaci potratů a navíc „manželství“ homosexuálů. Jak se to mohlo stát?

V souvislosti se severním Irskem si ti starší ještě vybaví boje mezi místními katolíky, kteří žádali spojení s Irskou republikou, a protestanty, kteří hájili setrvání ve Velké Británii. Irská republikánská armáda byla po desetiletí symbolem terorismu (spolu s ní i český vynález – plastická trhavina Semtex, ke které se IRA dostala díky laskavosti lybijského vůdce Muamara Kadáfího) . Násilí ukončila až tzv. Velkopáteční dohoda z roku 1998. Podle ní došlo k dělbě moci mezi oběma komunitami. V jakési dvojroli vládne první ministr a zástupce prvního ministra, vždy protestant a katolík, oba se stejnými pravomocemi. Jenže kvůli korupčnímu skandálu protestantské ministryně Arlen Fosterové vystoupila v roce 2017 z vlády katolická strana Sinn Féin. Od té doby se nepodařilo vládu sestavit. A protože vládnout někdo musí, vládne přímo Londýn.  A jakou to má souvislost s potraty?

V létě britský parlament rutinně prodlužoval platnost zákona o přímé správě Severního Irska. Toho využili dva labourističtí poslanci a k zákonu „přilepili“ dva dodatky. Jeden o legalizaci potratů a druhý o „manželství“ homosexuálů.  Žádný poslanec za Severní Irsko v britském parlamentu pro změnu nehlasoval. Ani žádná severoirská strana s takovým programem nevyhrála volby. Ani neproběhlo žádné referendum. Obě hlavní strany, protestantská DUP i katolická Sinn Fein jsou proti. Pokus o legalizaci potratů v severoirském parlamentu v roce 2016 skončil v severoirském parlamentu naprostým neúspěchem.  Stejným neúspěchem skončil i soudní pokus o rok později. Zato nyní je „vymalováno“ za patnáct minut a i  v Severním Irsku si užijí výdobytků progresivismu.  „Je to začátek nové éry“, jásala na twittru Amnesty International. Ano, podle nových pravidel bude možné provést potrat až do okamžiku, kdy by narozené dítě bylo schopné samostatného života.  V britském levicovém deníku Independent (vlastněném ovšem ruským oligarchou…) to ovšem označují jako konec mnoha let perzekuce žen monstrózní náboženskou kulturou v patriarchálním, nábožensky vedeném státě.  A vláda v Londýně ušetří – nemusí už financovat cesty severoirských žen za potratem do Anglie, jak si prosadili labouristé před dvěma lety.

Doposud byl v Severním Irsku potrat možný jen v případě vážného ohrožení života matky. Od roku 1967, kdy byly potraty legalizovány ve zbytku Velké Británie, tak v Severním Irsku zachránili sto tisíc lidských životů. Počet potratů za rok se počítá v desítkách, zatímco ve zbytku Spojeného  království to je zhruba 200 000 potracených dětí. Tisícovka příslušníků zdravotního personálu už podepsala petici, ve které rozhodnutí odmítá a slibuje, že potraty provádět nebude. 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč