Lidé PRO – vrcholný kus politické postmoderny

Už dlouho jsem se nesetkal s takovou sprškou kritiky jako po vzniku nové politické síly Lidé PRO. Překvapuje to proto, že v čele tohoto uskupení stojí Mikuláš Minář, ještě nedávno miláček médií a mluvčí iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Je kritika záměru vytvořit novou politickou stranu oprávněná?

Férovější by přece bylo, kdyby média nechala uskupení Lidé PRO nadechnout, a teprve poté „po ovoci, poznali by.“ Problém je, že zatím není co poznávat. Minářovo uskupení nemá jasnou ideu, silný program, ani se nehlásí k obhajobě zájmů žádné společenské vrstvy, což je základem vší politiky.  

Minář a spol. požadují po lidech bianko šek – dejte nám podpis a my se obklopíme nejlepšími mozky země a rozvineme se. A pokud nám těch podpisů nedáte půl milionu, zase se rozpustíme a podpoříme demokratické politické strany. Člověk na to musí říct: kruci, proč vlastně vznikáte? Buďto něco chcete, nebo nechcete. 

Celá patálie se vznikem-nevznikem Lidé PRO souvisí s tím, že někteří lidé špatně přečetli důvod, proč se dvakrát sešlo na pražské letenské pláni více než čtvrt milionu lidí. Nepřišli tam kvůli často nudným a frázovitým pódiovým řečníkům, ale ze dvou jiných důvodů.

Za prvé chtěli říct, co nechtějí – devastaci politiky v podání Andreje Babiše. A za druhé, chtěli dát impuls ke sjednocení opozice před sněmovními volbami, protože to je jediná reálná možnost, jak vyměnit vládu. Historickou úlohou hnutí Milion chvilek pro demokracii bylo, že poskytlo společenskou a politickou platformu těmto trendům. V době roztříštěné české politiky dokázalo svým idealismem a morálním apelem vytvořit základ současných politických pohybů. Jedním z výsledků byly také letošní krajské volby, jejichž efektem je vyhnání hnutí ANO z většiny krajských rad a zformování dvou opozičních bloků nejen na celostátní, ale i krajské úrovni.

Stalo se tedy přesně to, po čem Chvilkaři volali. Ve stejnou chvíli však Minář dělá nepochopitelné gesto a vstupuje na politický trh s vidinou vlastní strany, přestože snad každá jiná, už existující, by ráda nabídla místa na kandidátce. To nejde vysvětlit jinak než osobním puzením některých mluvčích z Lidé PRO.

Tváří projektu je Mikuláš Minář. Je to osobnostně přesvědčivý člověk, kterému jde věřit, co říká. Problém je, že toho vlastně moc neříká, což není u relativně mladého studenta chyba, ani defekt. Škoda, že ho nikdo neupozornil, že politika je hlavně řemeslo, a že by měl svůj vzestup trochu tlumit. Takto to vypadá, že podlehl přesvědčení, že je politický mesiáš. I tak je podle mě velkým talentem.

Další v popředí je David Ondráčka, člověk, který politikou na určité úrovni už prošel (Unie svobody) a který dělal polopolitiku v rámci Transparency International. Má jasnou agendu a téma, které by však mělo šanci na úspěch před sedmi lety v době vrcholící „protikorupční revoluce“. Sympatické je, že do toho teď jde naplno a dává do osudí všechno, co má.

Další blok Lidé PRO tvoří zvláštní výsadek lidí z nejbližšího okolí lídra Praha sobě Jana Čižinského (Vyhnánek, Čapková, Třeštíková). Od Čižinského je to typický lidovecký manévr: poslat do boje své lidi, počkat na první průzkumy veřejného mínění a pak případně vstoupit do hry. Vůbec celá konstrukce nové strany, kterou podepírá zevnitř jiná strana, aniž by se její lídr k hnutí Lidé PRO přihlásil, je vrchol absurdity. Nebo jde o pokus sponzorů hnutí Praha sobě z řad uhlobaronů (Pudil, Dobrovský) mít svá želízka i v nově vznikajícím ohni?

Třetí entitu tvoří ústecký podnikatel Martin Hausenblas, člen správní rady nadace Karla Janečka a člen Babišovy vládní rady pro inovace. Takže i jeden provládní aktivista. Má to být snad on, kdo přetáhne Babišovy voliče?

Tahle politická postmoderna je obtížně popsatelná v běžných kategoriích. To, že je dnes kritizují lidé zleva, středu i prava proto není žádným překvapením. Vzniklo další hnutí, které nic neřeší a všechno komplikuje. Působí to dojmem, jako by si celý projekt vymyslel Babišův Marek Prchal.

 

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!