Lhali jsme ráno, v noci i večer

Letos to bude čtrnáct let od jednoho ze zlomových momentů maďarské moderní historie. Po dubnových volbách v roce 2006 vládne koalice socialistů (MSZP) se Svobodnými demokraty (SZDSZ) v čele s Ferencem Gyurcsányem. 17. září vyjde na veřejnost záznam projevu premiéra ke spolustraníkům v letovisku Balatonőszöd (známý jako őszödský projev) z období po volbách a odstartuje série nepokojů, které tvrdostí na obou stranách nejsou srovnatelné s ničím po roce 1989 v Česku.

„Nemáme moc na výběr. A to proto, že jsme to posrali. Ne trochu, hodně.“
„Žádná evropská země neudělala takovou blbost jako my“
„Boží prozřetelnost, peníze ze světového hospodářství a stovky triků můžou za to, že jsme to přežili.“
„Maďarsko je odepsané.“
„Evidentně jsme se posledním rokem a půl prolhali. Bylo úplně jasné, že co říkáme, není pravda.“
„Lhali jsme ráno, v noci i večer.“
„Poslední čtyři roky jsme nic nedělali. Nic.“

Tyto a další věty vyvolaly pouliční bouře. Hned druhý den Gyurcsány prohlásil, že absolutně nevidí důvod k odstoupení. Jako reakce přišly drsné protesty včetně obsazení státní televize MTV, kde chtěli demonstranti přečíst své požadavky. Policie je nakonec za pomoci vodních děl a slzného plynu rozehnala, premiér další den svolal do Budapešti tisíce policistů a žádal, aby byl sjednán pořádek.

V dalších dnech pak následovala série pokojných protestů. Lídr opozičního Fideszu Viktor Orbán požadoval Gyurcsányovu rezignaci, ale ne předčasné volby. Tato strategie se Orbánovi vyplatila – vláda levice v dalších letech dál ztrácela na popularitě i díky světové krizi, která v roce 2008 nasypala sůl do ran maďarské ekonomiky, až nakonec v roce 2010 ve volbách drtivě vyhrál Fidesz. Dobré shrnutí  najdete v dobovém textu: https://www.idnes.cz/…/hodina-pravdy-pro-madarsko-zeme-se-o…

Protesty každopádně opět nabraly sílu na 50. výročí Maďarského povstání. Oslavy, na které dorazil i český prezident Klaus, bojkotovala opozice a někteří pamětníci si odmítli podat ruku s Gyurcsányem (zřejmě i proto, že před rokem 1989 působil ve Svazu komunistické mládeže). Parlament byl obehnán zátarasy, které ale demonstranti nakonec probořili. V boji s policií použili i starý tank, zákrok pořádkových služeb byl brutální: policie použila gumové projektily a vodní děla, spoustu lidí zmlátila obušky. Celkově došlo ke zranění zhruba 130 osob včetně opozičního poslance Máriusze Révésze.

Jak to v ulicích Budapešti tehdy vypadalo, je dobře vidět v tomto dokumentu.

Události z roku 2006 a následujících let vedly k vzestupu Fideszu, kterému dominance po roce 2010 dala prostor přetvořit stát podle svých představ. Zároveň ale daly vzniknout i novým protestním politickým silám – vzniklo krajně pravicové hnutí Jobbik a zelená strana Lehet más a politika (Politika může být jiná). Gyurcsány se před volbami v roce 2010 stáhl, později s příznivci z MSZP založil Demokratickou koalici, dnes podle průzkumů nejsilnější opoziční stranu.

V osobě Gyurcsánye, dodnes symbolicky spojeného se slovy z Balatonőszödu, vidí část opozice překážku širší spolupráce a spojení do voleb. Faktem nicméně je, že jiný výrazný lídr mezi Orbánovými protivníky zatím není.

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!