Lepší než drátem do oka – neočkovaná v Maďarsku

Jsem občanem druhé kategorie! Sice jen pár dní, ale to by bylo, takovou příležitost nevyužít a nenapsat to. Různé Jany Peterkové a Lubomíři Volní o tom bděle sní každý den a mně se to (i když nechtěně, ráda bych už byla naočkovaná) podařilo. V Maďarsku totiž už jsou (a minimálně do srpna budou) „imunitní certifikáty“, nebo-li covid pasy. Jde o kartičku o velikosti občanského průkazu nebo kreditky, kterou bohužel nejde nahradit testem. S kartičkou již nyní smíte do vnitřních prostor restaurací, hotelů, divadel, kin, knihoven, tělocvičen, fitness center, bazénů, na sportovní akce nebo do zoo…

Můžete žít jako předtím, i když zatím s rouškou (nosí se i na venku). Obavy vzbuzuje, že kartičku dostanete už po první dávce (obvykle 8 až 12 dní po), přičemž zvlášť u tzv. orientálních vakcín není jasné, jak silná je imunita po prvním pichu. Očkování nejde nahradit testem, ale vystaví vám ji na omezený čas, pokud jste byli nakažení.

Můj kamarád Zoltán tak ví, že bude imunní do 18. května, pak by bylo záhodno se jít naočkovat. Neměl by to být problém, naočkováni jsou už i mnozí mí známí dvacátníci a nyní se rozjíždí očkování lidí ve věku 16 až 18 let. Dokonce už přišla řada na cizince.

Není žádnou velkou neznámou, že Maďarsko je v mainstreamových médiích oblíbené jako osten v zadnici (nehodnotím, zda právem), a i s informacemi z maďarských opozičních médií se pracuje nechtěně selektivně (zpravidla podle toho, jestli některému z maďarských liberálních novinářů na Twitteru přišly natolik skandální, aby o nich napsal anglický tvít), takže není divu, že povědomí o maďarském vakcinačním programu je pramalé.

Především o množství vyočkovaných vakcín tzv. z východu. Těmi je naočkováno více než milion lidí, ale spíše dva; soudě dle vyočkovaných dávek podle výrobce (k dnešku): 

  • Pfizer 2 550 630 
  • Sinopharm 1 432 726 
  • Sputnik V 1 427 455 
  • AstraZeneca 700 350 
  • Moderna 349 401
  • Celkem: 6 460 562

Berte do úvahy, že se jedná i o druhé dávky, přestože se v Maďarsku výrazně preferuje napíchat co nejvíc prvních dávek co nejvíce lidem. Každopádně jde už o slušnou masu lidí. Obavy se mohou týkat účinnosti a toho, jak dlouho je člověk po jednotlivých vakcínách imunní, druhá ošklivější hlava však alespoň prozatím nikomu nenarostla. 

Nejsem fanouškem akvizice ruské a čínské vakcíny, momentálně je to už i zcela zbytečné, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že Orbánovi tenhle kauf vyšel – jako jeden z mála politiků během covidu výrazněji neoslabil a s otevíráním podpora Fideszu trochu vzrostla.

Faktem je, že téma ruské a čínské vakcíny dávno zmizelo i z opozičních radarů (ba dokonce někteří opoziční politici byli očkováni Sputnikem či Sinopharmem, ačkoliv dříve proti jejich použití bojovali – vícero lidí z opoziční strany také nyní tvrdí, že to byla chyba a Fidesz na tom patrně plánuje postavit svou novou kampaň) a nikdo neříká, že čínská nebo ruská vakcína někoho zabíjí, nebo že lidé umírají na covid jí navzdory. 

Tabulka zveřejněná maďarskou vládou odhalila, že všechny vakcíny fungují dobře, jen Sputnikem a Sinopharmem byli očkováni převážně lidé mladší a zdraví, zatímco Pfizer dostali přednostně klienti domů pečovatelských služeb, zdravotníci vystavovaní velké dávce viru a staří či chronicky nemocní lidé obecně, není tedy divu, že jejich úmrtnost je vyšší, a také se jím začalo očkovat dříve (což v tabulce není nikterak znázorněno, pročež byla kritizována i vědkyní od mRNA a možnou kandidátkou na Nobelovu cenu Katalin Karikó, která si jinak drží striktně apolitický profil). Jistý vládní úředník si na základě tabulky neodpustil nejapný výrok, že „všechny jsou dobré, (ale) nejlepší je Sputnik“.

Vysoká maďarská mortalita má co dělat se špatným stavem zdravotnictví a patrně i se zdravotním stavem obyvatelstva (věkový průměr a obezita), nikoho však nezabíjejí jakékoliv vakcíny, ani lidé neumírají jim navzdory (respektive jsou to výjimky).

Úmrtí při covidu také mají jistou setrvačnost, alespoň pár týdnů od nákazy. Příkladem může být poslanec Fideszu Gábor Bányai, který se nakazil v únoru. Jednapadesátiletý politik je od té doby v umělém spánku a ačkoliv covid již dávno překonal, má zřejmě poškozené vnitřní orgány, je stále udržován v kómatu a potřebuje mechanické dýchání.

V jeden moment v březnu mělo Maďarsko – navzdory opatřením, která byla od listopadu stále stejná a na podzimní vlnu stačila – v nemocnicích skoro 13 tisíc pacientů s covidem, což Česko nikdy nemělo. Momentálně se čísla vracejí na únorový stav – v nemocnicích je cca 3 600 pacientů. Denně přibývá 1-2 tisíce případů, pozitivita testů se konečně vrátila pod 10 procent. Počet aktivních infekcí klesá, ale stále je jich přes 200 tisíc. 

I když se vláda snaží vykreslovat opozici jako antivakcinační pro její původní odpor k čínské a ruské vakcíně, který vyzněl jaksi do prázdna, pravdou je, že antivaxeři ani bojovníci proti covid pasům (stejně jako zpochybňovači závažnosti pandemie celkově) zde nemají relevantní politické zastoupení. Jedinou výjimkou jsou odštěpenci z Jobbiku, radikální hnutí Naše Vlast (Mi Hazánk), kteří však mívají v průzkumech 1-3 procenta. 

Na maďarských kartičkách záměrně není údaj o použité vakcíně a vláda usiluje o pojistku v podobě bilaterálních dohod o uznávání covid pasů. Zatím jsou v suchu Jadran a Perský záliv. Při cestování taky patrně půjde nahradit očkování testem, což tady bohužel nelze. 

K očkování už se mohou registrovat i cizinci bez pojištění. Samozřejmě mě napadlo, že se tu dám také očkovat, klidně zaznávanou AstrouZenecou, systém mě pustil dál, i když v zemi pobývám méně než 90 dní, nakonec jsem se ale rozhodla počkat na očkování v Česku nebo Belgii. Ať už kvůli možným komplikacím s pasem (ačkoliv věřím, že ty maďarské budou přece jen uznávány), či proto, že by to znamenalo zdržet se tu déle kvůli druhé dávce. Říkám si, proč si to komplikovat, když je to už na dosah ruky. Tedy snad. 

Bez kartičky

Lidem bez covid pasu, kteří se navíc blbě sbalili, je v Maďarsku především zima. 

Trust me, been there.

Jako neočkovaní nesmíte do interiérů restaurací či kaváren (hodnější číšníci vás pustí na záchod, ale v jednom bistru odeslali slečnu do křoví), opravdu se u vchodu kartičky kontrolují. Můžete sedět na zahrádce nebo na terase. Nějaký vládní dekret rozhodl, že restaurace nemusí za využívání prostranství před provozovnou nyní platit, a tak kam šlápnete, tam nějaká židle či stolek. V lepších restauracích dávají i deky a mají venkovní topení, vedle kterého když si sednete, za chvíli z vás lije pot jak někde v Mogadišu. 

Může jít o obrázek 1 person a dessert

V hotelu vás ubytují jen tehdy, máte-li kartičku nebo potvrzení, že jedete na obchodní cestu, což nedává příliš logiku (s potvrzením se vyhnete i testům). Teoreticky by ho po vás měli chtít i Airbnb a další hejsci ze sdílené ekonomiky, ale často nechtějí. 

Bez kartičky můžete kromě teras chodit do všech obchodů (jsou otevřené), jezdit MHD nebo taxíkem. Nemůžete do kina, na bazén, na fotbal, do interiéru restaurace, nezacvičíte si ve fitku. PCR testem se očkování nedá nahradit proto, aby se co nejvíce lidí dalo očkovat.

Co vám budu povídat, je to trochu nasírací. 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!