Krize vedení v Americe

Amerika je v krizi. Stále více Američanů nedůvěřuje americké vládě. V jednom z posledních průzkumů veřejného mínění think tank Pew Research Center zjistil, že pouze 21 % respondentů „téměř vždy“ nebo „většinu času“ důvěřuje vládě, že udělá správnou věc. Bezprostředně po teroristických útocích z 11. září 2001 bylo toto číslo 49 %. Takové statistiky by nás všechny měly vyděsit. Je těžké si namlouvat, že země funguje efektivně, pokud se jen 21 % jejích občanů domnívá, že mohou důvěřovat své vládě a že většinu času postupuje správně. Co to znamená a proč jsou ta čísla tak nízká?

Když se na ta čísla podíváme podrobněji, tak lépe porozumíme tomu, jak Američané vnímají svou vládu, říká analýza průzkumu veřejného mínění agentury Partnership for Public Service. 55 procent dotázaných se domnívá, že dopad rozhodnutí americké vlády na situaci v USA je negativní. To je 55 procent občanů, kteří nevěří, že vláda pomáhá lidem, jako jsou oni. Téměř dvě třetiny se domnívají, že vláda není transparentní a nenaslouchá veřejnosti. Není divu, že podíl respondentů, kteří vládě důvěřují, nepřekročil v průzkumech Pew Research od roku 2007 hranici 30 %.

Sporné výsledky voleb 

Američané více důvěřují obchodním lídrům. Průzkum veřejného mínění Harvard Business School naznačuje, že 61 % Američanů důvěřuje podnikům (za zmínku stojí, že důvěra ve vládu byla v tomto průzkumu na hranici 52 %). Vědci z Harvardu říkají, že aby mohla být nějaká skupina označena jako důvěryhodná, tak musí mít podporu nejméně 60 % Američanů. Vládě ani médiím se tento cíl nedaří dosáhnout, ba naopak, v posledních letech jejich důvěryhodnost výrazně poklesla, zatímco důvěra v podniky zůstala relativně stabilní.

Bez ohledu na to, na jaký průzkum se díváte, je klíčovým bodem to, že americké instituce trvale nesplňují prahové hodnoty, o nichž většina lidí věří, že naznačují silnou podporu veřejnosti. To je pro náš národ velmi problematické. Někteří komentátoři tvrdí, že události na Kapitolu 6. ledna 2021 jsou jasným indikátorem tohoto nedostatku veřejné důvěry ve vládu. Mnoho lidí tam přítomných nepřijalo oficiální výsledek prezidentských voleb v roce 2020 a proti němu protestovalo. Ve výsledcích voleb bylo zjevně příliš mnoho nesrovnalostí (jako například zde, zde a zde), než aby Američané uvěřili, že Joe Biden vyhrál spravedlivě. Víra ve svobodné a spravedlivé volby je základním principem zastupitelské vlády; bez ní se kritická podpora potřebná k podpoře celého našeho systému vytratí jako pára nad hrncem.

Jak to, že tolik Američanů má tak negativní názor na americkou vládu a směřování našeho národa? Já sám jsem 15 let pracoval pro společnost Herman Miller, uznávanou pro své principy dobrého managementu. Společnost zdůrazňovala postavení lídrů jako služebníků: „Lídři slouží těm, kteří pro ně pracují.“ Lídři mají dále odpovědnost vůči zákazníkům, akcionářům, prodejcům a své komunitě. Byl to vyvážený přístup s mnoha zainteresovanými stranami. Bezúhonnost a poctivost jsou základem efektivního vedení. A konečně, odpovědnost a výsledky jsou klíčovými prvky vedení a patří k práci lídrů. To, že se tak mnoho z těchto dobrých, poctivých zásad dnes z naší společnosti vytratilo – a zejména také z americké vlády – je znepokojivé.

Selhání ve válečných konfliktech

Dramatický pokles počtu Američanů, kteří vládu podporují, lze zřejmě vysledovat k reakci a následkům útoků 11. září 2001. Zatímco efekt „rally around the flag“ (semkněme se pod naší vlajkou) vedl k počáteční pozitivní reakci na to, jak vláda na útoky reagovala, Američané se brzy začali zaměřovat na jeden základní fakt: americká vláda selhala ve svém nejdůležitějším úkolu, kterým je ochrana občanů před jakýmkoliv útokem. Válka v Iráku, která následovala, byla založena na nepřesném odhadu zpravodajských služeb, že Saddám Husajn provozuje aktivní program zbraní hromadného ničení. To se stalo hořkým jablkem sváru, kdy někteří věřili, že rozhodnutí jít do války bylo založeno na nesprávných informacích, zatímco jiní věřili, že Bushova administrativa bohapustě lhala, aby získala pro invazi do Iráku podporu.

V roce 2006 se na veřejnosti objevila zpráva, že v Iráku byly skutečně nalezeny zbraně hromadného ničení. To bylo díky zpravodajské depeši, jejíž odtajnění jsem vymohl. Tyto zbraně byly v různých stavech a podmínkách připravenosti k použití, a v několika případech vedly ke zranění členů našich ozbrojených sil, ale rozhodně to nebyl ten aktivní a rozvinutý program, který byl Američanům před začátkem války předložen jako fakt. Deník New York Times nedávno potvrdil toto zjištění o zbraních hromadného ničení, ale bylo to z politických důvodů z velké části zameteno pod koberec.

Nedávno jsme si připomněli 20. výročí invaze do Iráku; od té doby naše země zažila finanční krizi z roku 2008, arabské jaro a válku s ISIS v letech 2011–2015. Následky všech válek v Iráku, Afghánistánu a Libyi měly bez výjimky negativní důsledky. Smrtící a katastrofální rozhodnutí Bidenovy administrativy stáhnout americkou armádu z Afghánistánu v roce 2021 jen přispělo k názoru, že federální vláda USA selhává ve výkonu své práce.

Vláda určující pravdu

Kromě vládního selhání během všech válečných avantýr USA byli Američané navíc svědky mnoha příkladů podvádění ze strany vlády. Vedoucí představitelé FBI a zpravodajských služeb podporovali názor, že nově zvolený prezident Donald Trump byl zkompromitován Ruskem. Tento „ruský hoax“ přetrvával více než dva roky jako mrak nad hlavou prezidenta Trumpa a vedl k paralýze vedení USA. Lídři Kongresu, jako například předseda výboru pro zpravodajství Sněmovny reprezentantů Adam Schiff, tvrdili americkému lidu, že mají přímé důkazy proti Trumpovi, které je opravňují prezidenta zažalovat a případně i odvolat z funkce. Později se ukázalo, že to tak není. Ale Adam Schiff dál pokračoval v prosazování svých výmyslů, když v Kalifornii usiloval o své znovuzvolení do Senátu USA. Padesát jedna zpravodajských profesionálů a vedoucích pracovníků podepsalo dopis naznačující, že notebook Huntera Bidena neexistuje a že to prostě je dezinformace. A všichni se mýlili.

Vyšetřování původu pandemie COVIDu-19, pokračující pokusy zřídit nějakou verzi Oddělení pro falešné informace a dezinformace – čtěte: vláda za vás rozhodne, co je „pravda“, pak potrestá občany, kteří nesouhlasí – a brojení vlády proti občanům probíhající ve Sněmovně reprezentantů odhaluje ještě více příkladů byrokracie federální vlády, která americký lid prostě vodí za nos.

Dalším nedávným a drásajícím příkladem dvojího metru vlády, které frustruje americké občany, je tlak prezidenta Joea Bidena, aby daňoví poplatníci zaplatili půjčky vysokoškolských studentů. Je jasné, že se studenty, kteří si peníze vypůjčili, by tak vláda zacházela lépe než se studenty, kteří šetřili, tvrdě pracovali a školné si zaplatili z vlastních peněz. Ti, kteří se rozhodli pro nějaký manuální nebo řemeslný obor nebo se prostě rozhodli nejít na vysokou, nebudou mít z tohoto posledního příkladu vládní štědrosti žádnou výhodu, kromě pochybné cti placení vyšších daní na pokrytí půjček lidí, kteří dosáhli vyššího vzdělání a měli by pomáhat lidem, kteří je zachraňují z finanční bryndy, ne se na nich hojit.

Kde je neschopnost, není důvěra

A konečně, klienti Silicon Valley Bank (SVB), především high-tech startupy a jejich zaměstnanci, budou mít všechny své vklady zajištěny americkou vládou, zatímco zákazníci jiných regionálních bank své vklady takto zajištěné nemají. Mezi zákazníky SVB je mnoho čínských společností, které jsou plně kryty, zatímco občané zasažení vykolejením vlaku ve městě East Palestine zjistili, že nemají nárok na obvyklou pomoc, kterou při katastrofách poskytuje federální agentura FEMA. Jak si vláda může nárokovat všeobecnou důvěru Američanů, když se k jedné skupině občanů chová lépe než k ostatním.

Federální vláda USA se rozhodně nechová jako „služebník národa“, což Američané tak zoufale potřebují. Pokud jde o klíčové politické kroky, od 11. září až po poslední krizi, která otřásla bankovnictvím, tak naše vláda žalostně selhala. Řekněme si to na rovinu – máme za sebou 20 let epických, systémových vládních selhání. K tomu ještě musíme přidat podvody některých nejvyšších vládních úředníků a záchranu cizího majetku, zatímco američtí občané jsou necháni na holičkách, a budeme chápat proč sotva pětina Američanů věří svým lídrům. Není žádným překvapením, že Američané ztratili důvěru ve svou vládu, protože ta vykazuje neschopnost, podvádí a postupuje proti zájmům amerického lidu.

Peter Hoekstra byl za vlády Donalda Trumpa velvyslancem USA v Nizozemsku. 18 let zastupoval ve Sněmovně reprezentantů 2. volební obvod státu Michigan. Byl předsedou Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů USA. Nyní je významným spolupracovníkem Gatestone Institute.

Překlad původního textu: Helena Kolínská, Libor Popovský

Převzato z Gatestone Institute

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme