Krize na hranici – Texas proti Bílému domu

„Federální vláda je oprávněná demontovat zátarasy z žiletkového drátu.“ Tak zní rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu Texasu a federální vlády o bariéry na hranici s Mexikem, kudy se do USA valí miliony migrantů z celého světa. Rozhodnutí je šalamounské.  Státu Texas soud nepřikázal na hranici bariery nestavět, takže guvernér Abbott ihned přikázal pokračovat se stavbou zátarasů a na hranici i nadále posílá vojáky Národní gardy (tedy v USA jakési „záložní armády“ podřízené guvernérům jednotlivých států. Biden teoreticky může použít svou pravomoc a „mobilizovat“, nebo „federalizovat“ Národní gardu státu Texas a podřídit jí velitelství amerických ozbrojených sil (a těm coby vrchní velitel velí prezident). K tomu by ale měl mít pořádný důvod – národní ohrožení nebo válku.  

Postoj Josepha Bidena k bezprecedentnímu náporu nelegálních migrantů na jižní hranici USA by se dal přirovnat k šílenému rozpoložení Angely Merkelové k muslimskému exodu do Evropy v roce 2015.

Právo na obranu proti invazi je ale podle státu Texas silnějším, než právo federální vlády vydávat a vynucovat federální imigrační předpisy – tak by se dal zestručnit postoj texaské vlády k rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, kterým soud určil, že federální vláda je oprávněná demontovat žiletkové zátarasy, které na mexických hranicích instaloval stát Texas, jako reakci na nečinnost federální vlády v případě rekordního náporu ilegálních přistěhovalců.

Republikánský guvernér státu Texas Greg Abbott vydal včera prohlášení, kterým v podstatě reaguje na pondělní rozhodnutí Nejvyššího soudu USA tak, že ho prakticky nebude respektovat.

Guvernér v prohlášení uvádí, že federální vláda porušila dohodu, podle které se zavázala chránit a bránit vnější hranice federace. Joseph Biden ignoruje svou ústavní povinnost chránit a bránit hranice Texasu. Státy nemohou být vydány na pospas iracionálním postojům bláznivého prezidenta, který nedělá nic, aby zastavil milióny nelegálních migrantů směřujících do USA.

Abbott se odkazuje na Ústavu Spojených států amerických, která zaručuje ochranu a obranu každého státu federace neboť každý stát má jedinečný zájem na ochraně svých hranic a každý stát má právo na obranu před invazí, a může postupovat i samostatně – bez federální vlády, pokud hrozí prodlení.

Neplnění povinností ze strany federální vlády, podle Abbotta, opravňuje stát k sebeobraně. Zní to sice logicky, ale jde o akt, který nemá v americkém právu precedens.

K státu Texas se včera přidal i stát Oklahoma. Republikánský guvernér Kevin Stitt podpořil pochodující Texasany k jižní hranici.

Předseda Sněmovny reprezentantů USA Mike Johnson také potvrdil svou podporu Gregu Abbottovi.

Zde můžete vidět vojáky texaské Národní gardy, jak v úterý 23. ledna, tedy po rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, připravují k instalaci další zátarasy.

Jak si se situací poradí federální vláda, těžko říci. Naposledy byla její autorita takto silně pošramocena v roce 1861.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč