Krásný příklad dezinformace

Kromě jiného před pár dny vzbudila pozornost „exkluzivní“ zpráva internetového deníku Aktuálně.cz, založená na nálezu archivních dokumentů o tom, jak měl Václav Klaus darovat miliardy Rusku. Jeho přečin měl spočívat v tajném odeslání 1,3 miliardy amerických dolarů (USD) Sovětskému svazu.

Samo o sobě lze považovat za minimálně sporné to, že vytváří politická kauza z účetní operace. Ze samotných dokumentů vyplývalo, že půjčku Sovětskému svazu schválila vláda (předlistopadová), zatímco Václav Klaus coby ministr financí (listopadový) přepsal tuto půjčku do státní bilance. Křečovitá snaha „něco“ najít přebila podstatu toho, že o věci rozhodl někdo jiný.

Podobně nepřesná a zavádějící byla informace o předání peněz. Argumentovat dnešním pojetím státních dluhů na „půjčky“ mezi zeměmi RVHP je samo o sobě nesmyslem, který měl nejspíš dodat zprávě nádech složitosti, stejně jako senzace. V rámci zemí východního bloku byla omezená směnitelnost zahraničních měn, pevná vazba domácích měn na rubl a silně regulované hospodaření s valutami. Vzájemné úvěrování v rámci zemí RVPH fungovalo na převodech fiktivních prostředků za účelem umožnění účasti bloku v globální ekonomice, které mělo řadu omezení – od neúčasti východních ekonomik v Mezinárodním měnovém fondu, po různé ekonomické restrikce (ať už šlo o sankce vůči SSSR či třeba nemožnost NDR obchodovat na většině západních trhů).

V praxi si uvnitř nefungujícího systému jednotlivé státy komunistického bloku mezi sebou převáděly formou „půjček“ svoje valuty na základě koordinace plánovaných ekonomik a podle plánů zahraničního obchodu. Samozřejmě to mělo mnohdy povahu dotování sovětského režimu. Vinit Václava Klause z toho, že účetně poslal 1,3 miliardy USD na základě starších rozhodnutí, je z tohoto úhlu bizarní. O půjčku v dolarech, natož „skrytou“, jak sugestivně tvrdí původní zpráva, nešlo. Jednalo se o standardní účetní převody fiktivních sum v rámci udržení dysfunkčního mechanismu v chodu.

Mimochodem, bývalý guvernér ČNB Singer dohledal několik detailů k tomu, jak to bylo: předně onu půjčku neučinilo ministerstvo financí, ale ministerstvo zahraničního obchodu, nešlo o dolary, ale o tzv. volně převoditelné rubly, jejichž objem byl vyčíslen v dolarech, a nešlo o poslání peněz, ale účetní překlopení závazku v hodnotě 1,3 miliardy USD ze vzájemného obchodu.

Shrnutí známých faktů je prosté: Nic se nikam neposílalo. Nicméně to nezní tak senzačně a bylo zajímavější vyrobit fámu. Že realita je jiná už nikoho nezajímá, místo toho zde žije a koluje fáma, jak Klaus posílal Rusům peníze. Krásná ukázka dezinformace, co?

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč