Krach první politicky korektní banky

V pátek uzavřel regulátor banku Silicon Valley Bank, která patří mezi dvacet největších bank v USA. Je pravděpodobné, že nemálo firem a osob přijde peníze. Již přes víkend se objevila řada článků a komentářů, které upozorňují na to, že se banka v prvé řadě soustředila na udržitelnost a diverzitu.

Silicon Valley Bank je šestnáctou největší bankou v USA. Specializovala se na financování začínajících firem v Silicon Valley a jejích investorů. Jedná se historicky o druhý největší bankovní krach od pádu banky Washington Mutual v roce 2008.

Banka SVB čelila v posledních dnech nedostatku likvidity. Ve snaze posílit svoji rozvahu oznámila úpis nového kapitálu a začala rozprodávat cenné papíry. Noví investoři se nenašli a prodej aktiv banku nezachránil. Regulátor státu Kalifornie banku zavřel v pátek poté, co její vedení oznámilo, že vykázalo ztrátu 1,8 miliardy dolarů způsobenou výprodejem obligací, a vkladatelé začali stahovat peníze.

Tradiční role banky

Tradiční role banky v kapitalistické společnosti je zhodnocovat vklady drobných střadatelů. Aby jim mohla vyplatit více peněz, než kolik jí svěřili, snaží se banka půjčovat peníze komerčně úspěšným projektům. Komerčně úspěšný projekt je z definice společensky prospěšný, protože lidé ve svobodné společnosti hlasují každý den o tom, co považují za prospěšné. Jejich hlasem jsou peníze, za které si prospěšnou věc koupí. Proto je komerční úspěšnost úzce svázaná se společenskou prospěšností, je-li chápána jako vyjádření svobodné vůle lidí.

Progresivní role banky

Řada bank se v současnosti řídí i jinými kritérii, než je společenská prospěšnost definovaná tím, že projekt vydělává. Jedná se o ukazatele „Environmental Social Corporate Governance”, neboli ESG ukazatele. Jde o soubor vágních a obtížně měřitelných kritérii, které by měly ukazovat, jak je firma ekologicky odpovědná nebo jak podporuje diverzitu a inkluzi.

Celá řada nových agentur zpracovává pro banky a investory takzvané ESG skóre firem. To je jedním z kritérií, podle kterého se finanční instituce rozhodují, komu poskytnou financování. Všechny velké firmy musí také do výročních zpráv připravovat sekci, ve které hodnotí svoje ESG aktivity.

Udržitelnost a diverzita

Banka SVB byla na své ESG aktivity pyšná. Ve svém ESG reportu za minulý rok vyjmenovává osm týmů, které se zabývají reakcí banky na změnu klimatu, strategií environmentální udržitelnosti nebo zajištění diverzity mezi zaměstnanci banky.

V polovině minulého rok oznámila, že v příštích letech investuje minimálně 5 miliard dolarů na environmentálně udržitelné projekty. Ředitel banky při té příležitosti prohlásil, že již v minulosti banka financovala „stovky projektů, které urychlovaly přechod k udržitelnému nízkouhlíkovému světu”.

Místo řízení rizik LGBT kampaň

Banka byla podle britských DailyMail po dobu devíti měsíců před krachem bez šéfa řízení rizik. Ředitelka řízení finančních rizik pro Evropu, Afriku a Střední východ, Jay Ersapah, ve svém profilu na prvním místě uvádí, že má queer orientaci a je „barevnou ženou”. Na dalším místě je informace, že pomáhala organizovat řadu LGBT iniciativ včetně měsíc dlouhé kampaně za práva osob s minoritní sexuální orientací. Web „Výjimeční” ji jmenuje jako jednu ze sta světových lídrů LGBT+ hnutí.

Na prezentačním videu říká, jak je hrdá na to, že banka půjčuje peníze minoritám a zaměstnává lidi s různým původem.

Oteplování je důležitější než zisk

Zakladatel americké firmy Home Depot, která nabízí vše pro renovaci domu a bytu, v rozhovoru pro televizi moderní trendy zkritizoval:

„Myslím si, že systém nutí banky k tomu, aby se zajímaly více o globální oteplování než o výnos pro akcionáře. A tyto banky jsou špatně řízeny, protože každý se věnuje diverzitě a politické korektnosti, a nikdo se nesoustředí na tu věc, na kterou by měli, a to je výnos.”

Vivek Ramaswamy je zakladatel několika biofarmaceutických firem, napsal knihu o škodlivosti politické korektnosti a nedávno oznámil svůj zájem kandidovat na prezidenta USA. O víkendu uvedl na sociálních sítích:

„Hlavním důvodem finančního krachu v roce 2008 bylo používání sociálních faktorů při poskytování hypoték. Když se nepoučíme, historie se opakuje: Půjčovala banka SVB peníze podle ESG faktorů?”

Ředitelé peněz netratí

Ředitel banky SVB prodal akcie v hodnotě 3,6 milionu dolarů méně než dva týdny před tím, než banka oznámila ztráty, které vedly k jejímu krachu. Nebyl sám z vedení firmy, kdo tak učinil.

Na videu, které se objevilo na sociálních sítích, vzkazuje zaměstnancům: „Jak víte, už to neřídím. Dovedu si představit, co se vám honí hlavou, když jste slyšeli tu zprávu dnes ráno, přemýšlíte o své práci a o své budoucnosti. Žádám vás, abyste tu vydrželi, podporovali se vzájemně a pokusili se podporovat naše klienty.”

 

Pozn. autora: Udržitelnost může znamenat různé věci. Třeba udržet si 3,6 milionu dolarů.

Převzato z syrzdarma.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!