Konec práva veta? Konec současné EU!

Výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu (AFCO) hlasoval pro soubor návrhů, které by překopaly fungování EU jako celku.

(1)

Tyto návrhy by v podstatě znamenaly zrušení práva veta na úrovni Rady, která v EU zastupuje členské státy, a to i v těch málo oblastech, kde ještě z dobrých důvodů je. Tím pádem by došlo ke zvýšení počtu rozhodování hlasováním kvalifikovanou většinou

(2)

Návrh zprávy také žádá zavedení mechanismu pro konání celoevropských referend, změny při jmenování předsedy Evropské komise a požadavek na zavedení výlučné pravomoci EU v oblasti životního prostředí a biologické rozmanitosti a sdílenou pravomoc v oblasti veřejného zdraví, civilní ochrany, průmyslu či vzdělávání.

(3)

A to není vše – návrh obsahuje i přesun mnoha dalších pravomocí z členských států do Bruselu.

(4)

Návrhy jsou z pohledu Česka naprosto NEPŘIJATELNÉ. Evropská unie, tak jak byla definována Maastrichtskou smlouvou, vznikla na principech volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu, aby rozvíjela potenciál lidí i byznysu z jednotlivých členských států. Nevznikla proto, abychom vytvořili jednotný superstát nebo, chcete-li, federaci. Neexistují pro to podmínky. Krom řady jiných v EU například nemáme skutečně sdílený veřejný prostor, lidé jsou stále především občany svých zemí a až sekundárně občany EU (což dlouhodobě respektují i stávající smlouvy).

(5)

Tento návrh, který je z velké části dílem federalisty Guye Verhofstadta a je nadšeně podporován zelenými a socialisty, patří maximálně tak do koše. Hodit ho tam musí všichni ti, kterým záleží na svobodné spolupráci v rámci EU, všichni ti, kteří si váží projektu, jenž v Evropě po válce vznikl a ke kterému jsme se jako Česko před skoro dvaceti lety připojili.

Říká se, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Popsané návrhy jsou přesně z tohoto těsta.

Převzato z autorova X (Twitteru)

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme