Konec falešného spasitele

Zdeněk Bakala je v určitých kruzích nekriticky vnímán jako mecenáš, jehož dobré skutky výrazně převažují ty špatné. Proto mimo jiné nikdy neuslyšíte, že jeho média jsou  „vlastněná oligarchou“. Pokud jde o peníze, které vydělal na Ostravsku, často se setkáte s výkladem, že se jen zachoval jako podnikatel a na tom přeci není nic špatného. Závěrečná zpráva sněmovní vyšetřovací komise k OKD ovšem tuto image trhá na kusy.

„Jsem šťastný a vděčný, že se mi díky podnikání dostává nemalých možností podporovat dlouhodobě hodnoty, ve které věřím, ať jde o otevřená a svobodná společenství, lidská práva nebo kvalitní vzdělání,“ říká Bakala v nedávném rozhovoru pro Deník N a důsledně tak pěstuje svůj neposkvrněný obraz. Pak je tu ale taky druhý pohled, který zastupuje čerstvá zpráva sněmovní komise. Její klíčová pasáž tvrdí, že Bakala byl pravděpodobně od počátku hlavním beneficientem prodeje státního podílu OKD, přestože ho vláda prodávala společnosti Karbon Invest. Tato pasáž je zcela klíčová a dovolím si ji ocitovat celou.

„Vláda prodala v roce 2004 minoritní podíl v OKD společnosti KARBON INVEST, která již v té době měla podepsanou smlouvu s finanční skupinou Zdeňka Bakaly, a reálným kupujícím tak byl od počátku pan Bakala. Z dostupných informací nelze jednoznačně zjistit, zda vláda o této skutečnosti věděla. Skupina Zdeňka Bakaly ovládla OKD za cenu 4,1 miliardy korun a vyvedla z ní do zahraničí nejméně 65 miliard korun předtím, než společnosti přivodila úpadek a de facto ji předala zpět státu. Vlastník NWR vyvedl ze společnosti maximum a útlum těžby včetně eventuálního ukončení těžby ponechal na ČR, která těžbu a zpracování černého uhlí odkoupila do státní společnosti PRISKO.“

Bakala si byl zjevně vědom, že se pohybuje na hraně, a tak neváhal a investoval značné prostředky do vlastního mediálního a ostatně i politického obrazu. Vyšetřovací komise upozorňuje, že OKD je vůbec prvním případem, kdy ekonomická a mediální sféra postupovala ve společném zájmu (NWR, OKD a nakladatelství Economia, které vydává třeba Hospodářské noviny či týdeník Respekt). Velmi jednoduše NWR si šla pro peníze na burzu a Economia vytvářela vhodný mediální obraz. To je samozřejmě mimořádně citlivá záležitost, protože se bavíme o vydavatelství, které se dlouhodobě prezentuje jako nezávislé. Líčí jej tak ostatně i sám Bakala…

„Víc než běžnou investicí je pro mne otázkou hodnot. Věřím ve význam svobodné, profesionální žurnalistiky a prostřednictvím mediálního domu Economia ji mohu podporovat. Jsem hrdý na to, že se novináři Economie řadí mezi nejnebojácnější a nejprofesionálnější novináře v této zemi a že mají své věrné čtenáře,“ říká miliardář opět v rozhovoru pro Deník N. Marek Dospiva z Penty před časem mluvil o médiích jako o „atomovém kufříku“ podnikatelů. Bakala říká v podstatě to samé, jen mnohem kulantněji. Jaké hodnoty chce Bakala prosazovat, tím si nejsem po přečtení vyšetřovací zprávy tak úplně jistý.

Nejde však jen o spojení Bakalova byznysu a vydavatelství Economia. Podnikatel nezanedbával ani vztahy s politiky. Jen v roce 2009 a 2010 obdaroval téměř 30 miliony korun ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Tyto „investice“ mu ovšem nejsou po odchodu jmenovaných stran do opozice nic platné. Mnohem zajímavější jsou investice do neziskových organizací, ať už jde o Knihovnu Václava Havla, Aspen Institute či Člověka v tísni, které debatu v Česku stále ovlivňují a ukazují, že miliardář má dobrý instinkt. „Dobro“ se zkrátka prodává lépe než „zlo“.

„Z jedné strany je mecenášství a podpora vzdělávání samozřejmě pozitivní činností, nicméně vzhledem k zaměření některých darů je otázkou, zda se jedná o altruismus, nebo budování klientelistické sítě,“ uvádí vyšetřovací zpráva. Na to samozřejmě členové vyšetřovací komise odpovědět nedokážou, ale můžeme si být jisti, že osoby spřízněné s výše zmíněnými organizacemi budou vystupovat na Bakalovu podporu. Ať už přímo či nepřímo tím, že budou poukazovat na skutečnost, že jde o politickou komisi.

Každopádně bylo by dobré přestat konečně předstírat, že existuje atomový kufřík pro dobré účely a atomový kufřík pro špatné účely. Je to pořád jen atomový kufřík. V tomto případě navíc už použitý. Lidí v Moravskoslezském kraji se můžete zeptat, jaké si z toho odnesli zážitky.

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!