Komu tím pomůžete…?

Zatímco Němci se po své neuctivé maškarádě (zahrnující např. i vypískání maďarské hymny nebo vběhnutí duhového aktivisty na hřiště, kde provokoval během maďarské hymny, viz obrázek) před a během fotbalového zápasu s Maďarskem mohli cítit jako morální vítězové, v čemž byli neustále ujišťováni (jak známo velice pluralitními) německými médii, v samotném Maďarsku i opozice a protivládní média cítila, že pomohli spíše Viktoru Orbánovi. Na webu Azonnali, jehož majitelem je poslanec maďarských zelených a otevřený gay Péter Ungár, to levicová LGBT aktivistka Sára Vértesová popsala takto:
 
„Současná maďarská vláda dosud nikdy neprojevila ochotu ustoupit od svých plánů tváří v tvář zostuzování nebo nátlaku ze strany západních členských států EU. Nabízí se proto otázka, proč jsou tyto způsoby ovlivňování naší domácí politiky stále hlavními metodami našich „spojenců“. Nemluvě o tom, jak je mohlo napadnout, že právě mezinárodní fotbalové utkání je ten nejvhodnější okamžik.
 
Odpověď je zřejmě taková, že kromě sbírání trestných bodů za nadávky na slabší východoevropský členský stát nemají ani ten nejmenší zájem inspirovat skutečnou a trvalou změnu v Maďarsku.
 
Jak by asi mohla lépe zafungovat akce Němců, kteří se nijak nepodílejí na maďarské politice a nemají zde volební právo, když akce tisíců maďarských občanů pochodujících na Kossuthově náměstí a před prezidentským palácem nepřinesla žádné výsledky?
 
Jediné, co způsobili, bylo, že i ti, kteří jinak naprosto podporují práva LGBTQI+ komunity, na pár okamžiků sevřeli ruku v pěst, protože i oni se stali adresáty nehorázného moralistického poučování na akci, které se účastnili v duchu – jinak v Maďarsku málokdy zažívané – národní jednoty, ať už na stadionu nebo doma u televize.
 
Ať se vám to líbí, nebo ne, tento fotbalový turnaj je založen na logice suverénních národních států, které mezi sebou soupeří. Při sledování hry vystupuje do popředí naše národní identita a skrze ni se stáváme jedním národem, což je pak hnací silou pro budování komunity, která se časem může stát základem většího společenského přijetí…
 
Proto, pokud se na takové události dopouštíme neúcty, automaticky urážíme národ jako celek, i když naším cílem byla jen jeho část.“
 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 . Děkujeme!