Kolik stojí rasismus?

Třicet šest milionů, šest set tisíc dolarů. Tolik právě zaplatila Oberlin College pekárně Gibson’s Family jako odškodné za pomluvu majitelům místní pekárny, kteří byli křivě obviněni z rasismu poté, co zaměstnanec pekárny před šesti lety přistihl černošského studenta při krádeži. Prezidentka univerzity Carmen Twillie Ambarová přitom před třemi lety uvedla, že „nic nás neodkloní od našich základních hodnot“. Univerzita tehdy uvedla, že katalyzátorem protestů byla „archaická politika pekařství týkající se pronásledování a zadržování osob podezřelých z krádeže v obchodě“.

Oberlin je asi osmitisícové město v Lorain County, v Ohiu. Vedle pěkné univerzity Oberlin College, je tu také pěkná Gibsonova rodinná pekárna. Pekárnu rodina založila v roce 1885. Devátého listopadu 2016, jen chvíli po prezidentských volbách, vyhnal majitel pekárny skupinu tří nezletilých černošských studentů, dvě dívky a chlapce, které přistihl, jak se mu snaží ukrást láhev vína. Při incidentu měla studentka zasáhnout Gibsona pěstí do obličeje…

Studenti po zadržení policií nejprve tvrdili, že si jen chtěli zakoupit alkohol na falešný průkaz, ale Gibson trval na tom, že ho černí studenti přišli okrást a on je při tom přistihl. To vzedmulo vlnu nevole mezi třítisícovou komunitou studentů z Oberlin College. Pekárnu označili za rasistický podnik a studentský senát se rozhodl dát rasistické pekárně za vyučenou… Když tlak univerzitních studentů na pekárnu sílil, rozhodli se viníci pod tíhou špatného svědomí kápnout božskou. Vydali společné prohlášení, ve kterém se přiznali k pokusu o krádež láhve vína a odmítli jakýkoliv rasismus ze strany Allyna Gibsona.

Když ani potom bojkot studentů neustal, nezbylo majiteli obchodu, Allynu Gibsonovi a jeho synovi Davidu Gibsonovi, nic jiného, než podat 7. listopadu 2017 žalobu na Oberlin College. Žaloba označila vysokou školu za viníka vyhrocené situace neboť vedení školy mělo podle pekařů podněcovat protesty proti pekárně tím, že „rušili vyučování, rozdávali před pekárnou letáky a zásobovali demonstranty jídlem a pitím zdarma“. Déle než dva roky trvající protesty, který zahrnovaly také obtěžování zákazníků pekárny a znemožňování jim vstoupit do pekárny, vyvrcholily v zrušení smlouvy o dodávkách výrobků pekárny do jídelen Oberlin College. Celkově tento aktivistický počin školy přivedl pekárnu doslova na buben.

Po šesti letech soudních útrap, když nikdo z původních studentů na škole už nestudoval a oba žalobci mezitím zemřeli, pekárna konečně vyhrála před Nejvyšším soudem státu Ohio, který odmítl dovolání Oberlin College a potvrdil tím rozhodnutí nižšího soudu. Ten přiznal pekárně odškodnění ve výši 25 milionů dolarů. S úroky a náklady řízení musela Oberlin College zaplatit pekárně celkem 36,6 mil. dolarů (přes 830 milionů korun). Žalobci, David Gibson zemřel v listopadu 2019 ve věku 65 let a Allyn Gibson (93) zemřel v únoru 2022.

Student Jonathan Aladin, který pokusem ukrást láhev vína celý komplot začal, stejně tak Endia Lawrencová, která udeřila majitele pekárny do obličeje a i Cecilia Whettstoneová, pro tyto všechny teenagery to byla pouze doba studentské revolty, ze které si dnes pamatují jen to dobré…

Oberlin College s rozpočtem přes 1 miliardu dolarů zaplacená náhrada pekárně ve výši 36,6 milionů dolarů chybět určitě nebude. Městu Oberlin však bude chybět Gibsonova rodinná pekárna. Přežila všechny nepokoje, obě světové války a i všechny hospodářské krize – a že jich bylo. Levicový extrémismus však Lorně Gibsonové znemožnil splnit přání tchána a manžela, aby za každou cenu zůstala pekárna otevřená. Oba zemřeli se zlomeným srdcem.

Pekárna tak po 137 letech zřejmě zavře. Škola totiž nadále tvrdí, že nařčení z rasismu bylo vzneseno samotnými studenty a nezávisle na škole. Studenti jen uplatňovali své právo na svobodu projevu.

Na obrázku z 13. června 2019 vidíme 4 generace rodiny Gibsonů. Sešli se tu u soudu pro Lorain County. Soud jim dal sice za pravdu, ale nikdo z nich určitě nepředpokládal, že si na odškodnění počkají ještě 3 dlouhé roky.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme