Klimaalarmisté vs. zemědělci

Nizozemsko včera zcela ochromil masivní protest farmářů, které pobouřil návrh poslance Tjeerda de Groota z klimaalarmistické D66, aby zemědělci mimo jiné vybili polovinu svých stád. Jen tak prý mohou snížit svojí ekologickou stopu.

Farmářům se podobné návrhy logicky nelíbí, navíc v situaci, kdy politici požadují především snížení emisí metanu či dusíku, tedy emisí z dopravy či zemědělství. Průmysl zatím zůstává stát bokem. Rolníci protestovali už na začátku října, kdy se jim podařilo ucpat svými traktory dálnice a vytvořit největší zácpy v historii země, jež dosahovaly v součtu téměř 1200 kilometrů.

Včerejší protesty jsou ještě masivnější a třeba deník De Telegraaf píše, že se totálně „vymknuly z rukou“. Tisíce farmářů v traktorech zablokovaly nejdůležitější dálnice v zemi a zcela ochromily centrum Haagu, kde proti nim místní správa poslala i armádu, jejíž vozy zahradily centrum města, aby se do něj protestující nedostali. Rolníci původně chtěli protestovat přímo u parlamentu a vládních budov, to jim ale bylo zakázáno. Nakonec souhlasili, že se budou zdržovat v blízkosti hlavního nádraží, je však otázkou, zda tam vydrží.

Situace v Haagu je každopádně velmi napjatá. Starosta Johan Remkes pro protestující příliš pochopení nemá. „Farmáři nedodržují dohody, je to nebezpečné pro obyvatele i nakupující,“ řekl deníku De Telegraaf. Ostřejších slov se zatím vyvaroval nizozemský premiér, demonstranty vyzval ke klidu a k respektování instrukcí, které jim uděluje policie.

 

V rámci vzájemné spolupráce přebíráme z info.cz

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč