Klečící reprezentace – den národní hanby?

Česká fotbalová reprezentace sehrála zápas ve Skotsku, ve kterém soupeři podlehla 1:0. Prohrát se může, je to jen sport. Jenže ta hlavní prohra se v očích mnoha fanoušků odehrála už před začátkem zápasu, kdy kompletní český národní tým klečel na trávníku a připojil se tak k podpoře hnutí Black Lives Matter (BLM).

K hnutí, které vzniklo v Americe po nepřiměřeném zákroku policie na kriminálníka George Floyda, jehož následná smrt spustila vlny demonstrací. Původní záměr protestujících, dát veřejně najevo, že rasismus do 21. století nepatří, proměnil ulice amerických měst doslova v bojiště. Zapálená auta, vymlácené výlohy, vytváření autonomních zón bez policistů, chaos, vraždy a následné povolávání policistů zpět po zjištění, že to bez policie opravdu nepůjde. Tlupy podporovatelů BLM používaly násilí, pokud kolemjdoucí na jejich výzvu nepoklekl, novináři, kteří nepsali dostatečně nadšeně o BLM, byli vyhazováni z práce.

Ničení veřejného majetku, hanobení památek, svrhávání soch a přepisování historie ve jménu BLM, se rozšířilo i na část evropského kontinentu. Nikoli však do zemí, které mají s totalitou vlastní bolestnou zkušenost. Za vznikem BLM stojí osoby, které se otevřeně hlásí k marxismu, ale ideologii líbivých hesel, přinášející netoleranci a nenávist k těm, kdo se nepřipojí, si východ Evropy ještě dobře pamatuje.

Nelze vyčítat podporu BLM zemím, které nemají s tímto druhem totality zkušenost. Každý národ si píše svou vlastní historii a nemůže jinému předat to, co si sám nezažije.

Dnes tak před zápasy anglické Premier League klečí celé týmy. Někdo z přesvědčení, jiný ze strachu, že kdyby se ozval, přišel by o práci. A když berete 10 milionů korun týdně, jako německý reprezentant Mesut Özil, který prohlásil, že jeho prezidentem je Recep Erdoğan, tak si mnozí řeknou, že těch pár vteřin klečení za to stojí.

V případě včerejšího fotbalového zápasu nelze hovořit o pošpinění národního dresu, protože na výrobku značky Puma, v němž Češi hráli, nenajdete žádnou z českých národních barev. Přesto, podíváte-li se do diskusí na stránce České fotbalové reprezentace, je zřejmé, že český fanoušek má jasno. Fotbalový národ klečení odsuzuje a považuje ho za pošlapání hrdosti, kterou do včerejška k reprezentačnímu týmu choval.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!