Kerčský most: co si myslí ruští jestřábi?

Na ruských vojenských kanálech už vládne všeobecný sarkasmus. Diskuse k použití jaderných zbraní je teď tak půl na půl, lehká většina je pro, v rámci obnovení hrdosti a pocitu strachu (málokdo věří, že to změní poměry na bojišti). Zbylá půlka se dělí na optimisty a pesimisty.

Optimisté si myslí, že Rusko nesáhlo k vyřazení energetické struktury, tepláren, železničních uzlů atd. proto, že má v zásadě dobré srdce a/nebo chce tyto struktury využívat. Vyzývají k použití řízených raket Kinžál a podobně. Ostatní jim vysvětlují, že to není tak jednoduché, že Rusku nepomohou Kinžály (které podle nich navíc existují v počtu pár kusů nebo na papíře), ale systematická spolupráce letectva a dělostřelectva na území nepřítele, a to „stále, ne jenom v úterý a v květnu“, a že je dost možné, že k tomu už nejsou kapacity.

Vesměs všichni jsou ale frustrovaní tím, že „Ukrajina plní své sliby, my čumíme“. Je to diskuse v zásadě velice slušná a kultivovaná: namísto urážek se totiž diskutující posílají na bojiště.

Ti lidé tam jsou vesměs chytří, akorát z druhé strany. Je to rozhodně mnohem kvalitnější diskuse než náhodné komentáře pod články, nedej bože české kremrole.

Je to vlastně logické – prostý pracující člověk nemá čas celé dny studovat mapy a konstrukce mostů a diskutovat o pohybu vojsk. Obyčejným lidem je Ukrajina, jak smutně konstatoval hlavní ruský jestřáb Igor Girkin, naprosto ukradená. I když most by je mohl znepokojit.

Navíc většina má za sebou i nějaké vojenské zkušenosti, minimálně vojenskou službu, ale často Čečensko a zaznamenala jsem i Afghánistán a Sýrii. Sem tam je tam někdo bez končetin, hodně mužů s PTSD, jimž život bez války připadá beze smyslu. Klučina ze Sýrie byl mladý Mongol a napsal, že toto se ruskému působení v Sýrii nepodobá ani vzdáleně. On sám z armády odešel, protože je teď otec samoživitel, manželka mu umřela po porodu dvojčat.

Ti lidé také často nemají o skutečném stavu armády velké iluze. Hodně mě překvapil třeba starý článek o rasové diskriminaci, kdy nějaký velitel měl bít Tuvany na základní službě. V diskusi byla velká podpora pro brance, spousta takových zkušeností a nadávky na vojenského ombudsmana, že tyto věci systematicky zametá pod koberec.

Sám Girkin vše komentoval sarkasticky:

Nejlepší blahopřání k výročí narození Vladimira Vladimiroviče připravili naši vážení kyjevští partneři. Slavnostní ohňostroj zdemoloval celý úsek silničního mostu a poškodil železniční most.

Koncem srpna jsem na otázku, co lze očekávat v nejbližší době na Krymu, řekl: „Máte měsíc a půl na to, abyste dostali svou rodinu pryč, a pak Ukrajinci vyhodí do povětří Krymský most“.  Trefil jsem dokonce i týden!

Seznam frází doporučených pro státně-patriotické novináře při popisu situace s Krymským mostem (vypracováno v rámci humanitárního grantu prezidentské administrativy):

 1. Co je to za nesmysl! Za dva dny to opravíme! A jestli ho budou dál vyhazovat do vzduchu, budeme ho opravovat klidně každý den! Nemají dost výbušnin – pořád jim to tam bouchá!
 2. No a co, že to vyhodili do vzduchu? Říjen už je skoro za námi, celá země už si stihla odpočinout na Krymu! Do příští letní sezóny se to opraví!
 3. Nepodléhejte panice! Jeden vyletěl do povětří – postavíme vedle něj druhý – úplně stejný. Ono je to pak přestane bavit!
 4. Pitomí Chochlové! Po osmi měsících se jim podařilo shodit jen tři rozpěry!
 5. Na co nám je vůbec ten most, když už máme silnici po souši přes Mariupol a Melitopol?
 6. Teď všichni vidí, že v Kyjevě jsou teroristé! To už Zelenskyj neokecá! To by stálo i za deset mostů!
 7. Fajn, ale teď se nám díky tomu uvolnily dvě divize protivzdušné obrany a na frontu můžeme poslat hromadu gardistů.
 8. Víte, kolik nás údržba toho mostu stála? Ukrajinci jsou idioti – udělali nám obrovskou službu! Jinak bychom tam museli rok co rok investovat!
 9. Ten most působil obrovské škody na ekologii Azovského moře!
 10. Nemůžeme být jako nacisté! Nejsme takoví! Máme děti, které se rodí z „azovského lidu“! Bude-li to nutné – vyhodíme sami všechny naše mosty do povětří a necháme nás všechny zhebnout, ale půjdeme do nebe!
 11. Co je vám do toho? Tak někde na Krymu vyhodili něco do vzduchu… Naši šéfové to drží pevně v rukou, ať už je to cokoliv!
 12. Jediný, kdo si tím způsobil újmu, jsou Chochlové! Vždyť teď se naši lidé ještě těsněji semknou kolem pana prezidenta! My to zvládneme!
 13. Ale my jsme mezitím obnovili památník na Savur Mohyla!
 14. Tak teď jim to Putin neodpustí! Je mstivý! Bude to trvat nejméně 30 let – pak jim všechno spočítá! Celý svět se bude třást před strašlivým ruským Mlčením!
 15. Nenechme se vyprovokovat! Ať vyhodí do vzduchu cokoli – válku jim kvůli tomu nevyhlásíme!

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme