Kecy nebo pravda?

Několik dní nazpátek se Ukrajinci chlubili tím, že na Krymu vyřadili několik systémů protiletecké obrany. Nějakou tu S-400 a radary. Mohla to být pravda, mohly to být jen kecy.

Teď salvy Stormshadows zasáhly nejdřív loď a ponorku v suchém doku a potom velitelství Černomořské flotily. A z toho zásahu velitelství máme video  – jak k tomu ta střela přilétá aniž by pracovala protiletadlová obrana.

Přesně díky tomu si můžeme říct, že je velmi pravděpodobné, že ta ruská protiletadlová obrana – nebo nějaká její důležitá část – asi skutečně byla před těmi několika dny vyřazena. Protiletadlová obrana je od toho, aby chránila tyhle vysoce cenné cíle a to, že jsou tyhle cíle zasahovány je důkazem, že nepracuje jak má.

Na jaře Putin vystoupil na Petrohradském ekonomickém fóru s tím, že v Kyjevě zničil pět systémů Patriot. Od té doby čekáme, jestli tedy v Kyjevě bude zničen nějaký podobný cíl. A možná jsou Ukrajinci jen o tolik lepší v tom to všechno utajit, ale žádný podobně dramatický zásah ani jeho následky nebyl nikde vidět. Takže tohle velmi pravděpodobně byly jen kecy a hypersonické Kinžály neprošly, kdežto podzvukové střely Stormshadow ano.

Teď se čeká na to, jestli byl někdo důležitý na tom velitelství v Sevastopolu. Tady, pokud jsem viděl, ještě nebylo potvrzené nic, byť spousta spekulací je. Pokud Rusové budou pohřbívat někoho důležitého, tak se to pravděpodobně dozvíme. Sice ne z jejich hlavních televizních zpráv nebo novin, ale v lokálních zprávách tyhle pohřby jsou – jako byl pohřeb generálporučíka, co byl zabitý střelou Stormshadow v hotelu Primorski v Berďansku.

Co by to znamenalo? Rusové mají zatím takovou politiku, že nehoukají sirénami, když na ně letí drony nebo střely a nenahánějí civilisty do krytu. Jak jsme viděli, v Sevastopolu byl při úderu té střely úplně běžný provoz. Pokud ty střely zabily na velitelství nějaké hlavouny, tak to znamená, že nikdo neměl tušení o tom, že se blíží. Takže radary buď nefungovaly nebo je nedokázaly zaznamenat. Pokud by se velitelství dozvědělo, že něco letí směrem k Sevastopolu, tak vzhledem k podzvukové rychlosti těch střel je dost času dojít někam do krytu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme!