Když se věci nedaří…

Riho Terras, bývalý vrchní velitel estonských ozbrojených sil a v současnosti europoslanec, zveřejnil na svém twitterovém účtu obsah zprávy, kterou obdržel od zpravodajského důstojníka z Ukrajiny. Obsahuje informace o absolutní nepřipravenosti Rusů na invazi, kterou podnikli.

Ještě než přejdu k Terrasově zprávě, chci podotknout, že jsem čtyři roky pracoval ve Spojených ústavech jaderných výzkumů v Dubně (Moskevská oblast), takže mě její obsah zas až tak nepřekvapuje, zvlášť když jsou i jiné indicie, které ho potvrzují. Ruskou mentalitu a způsob řízení znám. Obsah zprávy je níže, mé doplňující komentáře jsou označeny kurzívou.

Zpráva hovoří o schůzce v Putinově doupěti na Uralu, kam byli údajně svoláni ruští oligarchové. Putin prý zuří, protože očekával, že celá válka bude jednoduchá a vše bude hotové za jeden až čtyři dny.

Rusové údajně nemají připravený operační plán. Tomu by nasvědčovalo podivné chování ruských jednotek v prvních dnech invaze (například riskantní výsadky z vrtulníků bez rozumného operačního významu), nad kterými se pozastavuje Michael Koffmann (zde) nebo demotivované jednotky bez paliva, které vůbec netuší, kde jsou (zde).

Válka Rusy stojí 20 miliard dolarů za den. Při takovémto tempu by ruské rezervy v cizích měnách byly spotřebovány zhruba za měsíc.

Rusové mají problémy s letišti a nedostatkem bezpilotních letounů.

Překvapivě rovněž chybí zbraně. Rakety mají údajně na pouhé 3 až 4 dny, proto s nimi šetří. Chybí i ruční zbraně, tulský zbrojní závod i dva Rotenbergovy závody nejsou schopné splnit objednávky. Pušky a munice jsou maximum, co mohou vyrobit. Jiné než ruční zbraně jsou schopni vyrobit nejdříve za 3-4 měsíce, jestli vůbec, protože nemají suroviny, které byly dosud dodávány ze Slovinska, Finska a Německa. Od zásobování jsou však nyní odříznuti.

Putin a jeho okolí jsou v šoku ze zničení kolony u Charkova a ztráty 200 lidí. Ztráty na ruské straně jsou opravdu vážné (viz Oryx zde, který současně tvrdí, že ruské ztráty za sobotu nestíhá dokumentovat). Rovněž čečenský šílenec Kadyrov v uniklém telefonátu s velitelem čečenské jendotky přiznává, že je šokován množstvím zbraní, které Ukrajinci mají a že se mu nechce bojovat proti Ukrajině (zde).

Pokud se Ukrajině podaří zadržet Rusy na 10 dní, pak budou muset Rusové přistoupit na jednání, protože nemají peníze, zbraně ani zdroje. Přesto jim jsou údajně sankce lhostejné.

Jednotky Specnaz se nacházely poblíž Kyjeva od 18. února. Měly připravovat provokace proti civilistům (i ženám a dětem) a rozsévat paniku. Celý ruský plán se údajně opíral o paniku – na tu prý vsadili vše. Civilisté a ozbrojené síly se pak měli vzdát a Zelenskyj uprchnout do zahraničí.

Údajně očekávali, že se Charkov vzdá jako první a ostatní města budou následovat jeho příklad a vyhnou se tak krveprolití.

Rusové jsou v šoku z prudkého odporu, se kterým se setkali. Morálka Ukrajinců se zdá být opravdu vysoká (viz neuvěřitelné video z bojů u Ivankiva zde).

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme