Když se kácí sochy…

HBO odstranil z nabídky velkofilm Jih proti severu.  Je prý necitlivý k menšinám a idealizuje předválečný jih. Což je samozřejmě pravda.  Film se tedy vrátí do nabídky, až se k němu natočí vysvětlující dokument… Dobrá, jen jaksi pochybuji, že někdo tenhle rozvláčný hollywoodský velkofilm sleduje coby zdroj informací o starém dobrém jihu a bez vysvětlení by nepochopil, že jde o obraz značně idealizovaný. Je to asi jako kdyby někdo věřil při sledování filmu pro pamětníky, že za první republiky tu žili všichni jako Adina Mandlová a Oldřich Nový.

Jenže i vidět zidealizovaný obraz je užitečné a o něčem vypovídá. Nemluvě o tom, že díky Jihu  proti severu získala Hattie McDaniel v roce 1939 prvního Oskara pro herce černé pleti.  A jeho scénárista Ben Hecht byl aktivním bojovníkem za občanská práva černochů už ve 20. létech.  Ale kdo by se zabýval detaily, když je nutno během pár dnů odčinit stovky let útlaku. To se prostě musí kácet les bez ohledu na třísky.

Neunikl ani Gándhí

Po 33 letech tak končí i nejdéle vysílaný pořad v USA – The Cops (Poldové), který ukazoval reálné příběhy z práce policistů.  V Simpsonech už před časem  skončila postavička indického prodavače Apua.  BBC už nevysílá Monty Pythona, podle šéfa oddělení zábavy Shana Allena jde přece o „šest bílých chlapíků z Oxbridge“ (míněno z Oxfordu a Cambridge, tedy z vyšších vrstev). Terry Gilliam se sice v návaznosti na to prohlásil za černou lesbu, ale nepomohlo to… Naopak se média snaží prosazovat povědomí o diskriminaci černochů, takže třeba Netflix nabízí „pečlivě vybrané tituly, které alespoň částečně vysvětlí otázku rasové nespravedlnosti a černošství (Blackness) v USA.“ A odstranil z vysílání kultovní britský komediální seriál The Mighty Boosh nebo Ligu gentlemanů či Malou Británii. BBC vyřadil jednu epizodu seriálu Hotýlek, protože se tam někdo směje vtipu o západoindickém kriketovém týmu.  Spoluautorka seriálu Přátelé Marta Kauffman se omluvila za to, že seriál, natočený před patnácti lety, nebyl dostatečně rasově diverzifikovaný. Seznamovací aplikace pro gaye Grindr odstranila řazení podle rasy. A výrobci karetní hry Magic zase bojují proti „rasismu v magii“ novými kartami a okamžitým zákazem těch starých. Redakční rada vědeckého časopisu Cell (buňka) zjistila, že ze třinácti členů není ani jeden černoch a rozhodla se, že věda má problém s rasismem. Tím rasistům vytřeli zrak!

Mnohem lépe než s filmy nebo seznamkami se ale lze vypořádat s rasismem prostřednictvím kácení soch. To je velmi efektní a tak nějak to k revoluci patří. Mariánský sloup by mohl vyprávět.  Churchill naštěstí vyvázl jen počmáraný a pomočený, podobně jako Gándhí (ano, čtete dobře, ani Gándhí není dost dobrý). Na Martinique strhli pro jistotu i sochu Victora Schoelchera, který věnoval desítky let usilovné práce tomu, aby Francie ve svých zámořských državách zrušila otroctví. Vandalové v Bostonu zase poničili i pomník 54. massachusetského pluku a popsali ho nápisy BLM (Black Lives Matter). Asi si neuvědomili, kdo byli vojáci 54. pluku – šlo o teprve druhou černošskou jednotku v rámci armády unie v době občanské války. Posprejovaná byla socha průmyslníka Matthiase Baldwina ve Philadelphii – nevadilo, že šlo o jednoho z hlavních bojovníků proti otroctví své doby. Dolů letěla Kolumbova socha před minnesotským parlamentem i ve Virginii.  Odstranit  se má i socha zakladatele skautingu lorda Badena-Powella (za rasismus, homofobii a fašismus) v Poole v jižní Anglii, kde shlíží z břehu na ostrov Brownsea, kde Baden-Powell v roce 1907 založil první skautský tábor. Baden-Powell je na seznamu 78 soch určených k likvidaci a městská rada už rozhodla sochu odvézt. V tom jí brání skupina bývalých skautů důchodového věku. Ti dnešní se vzmohli jen na komuniké, ve kterém doufají, že odvezení sochy do depozitáře bude dočasné. 

Nejvíce rozruchu ale vyvolalo stržení sochy politika, obchodníka a filantropa Edwarda Colstona v Bristolu a jeho následné hození do řeky. Colstonův hřích? Byl ve vedení společnosti, která obchodovala s otroky. Colston žil v létech 1636 – 1721 a nepochybně zbohatl na hanebném obchodu s otroky. Nepochybně také jako filantrop obrovských rozměrů udělal i mnoho dobrého. Co si asi protestující neuvědomují, je smutný, leč prostý fakt, že otroctví patřilo po drtivou většinu lidské existence k normě. Zaplať pánbůh  jsme se ho zbavili a silou britského námořnictva to pak do konce 19. století prosadili ve většině světa (za což se Británie ani její námořnictvo samozřejmě vděku od žádných aktivistů nedočkají). Ale uvědomují si bojovníci za očistu historie, že zbavit se všech soch lidí, co měli otroky či s nimi obchodovali, znamená také pokácet například prakticky všechny dosud zachovalé antické sochy? Nebyla by to přece jen škoda…? Pokud ovšem nejde o to, že jejich otroci byli vesměs bílí a to asi tak nevadí. A lídryně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosi chce odstranit z  Kapitolu sochy jedenácti představitelů Jihu (včetně prezidenta Jeffersona Davise). Co na tom,  že byli umístěni do panteonu jako výraz smíření po nekrvavější válce americké historie – občanské válce v letech 1861-1865. A Trump má přejmenovat deset vojenských základen, pojmenovaných po konfederačních generálech. Na to řekl jen, že nad tím se jeho administrativa nebude „ani zamýšlet.“ Námořnictvo ovšem zakázalo na všech lodích a základnách konfederační vlajky. 

Ale zpět do Bristolu. Po Colstonovi se mimochodem jmenují i dvě školy, věž a koncertní sál, které se všechny přejmenují.  Kupodivu o přejmenování neuvažuje levicový deník Guardian, který toto šílenství jinak nadšeně podporuje. Ani neprovedl sebekritiku. Přitom jeho zakladatelem byl John Edward Taylor, který obchodoval s bavlnou. A všichni víme, odkud se vozila a jak to na těch polích s bavlnou vypadalo…

Dolů se sv. Václavem!

Kdybychom to aplikovali na české poměry, tak strhneme sochu sv. Václava, protože jeho vláda profitovala z obchodu s otroky (i když on sám otroky vykupoval, ale jen křesťanské). Strhneme samozřejmě i Žižku, to taky nebyl vzor tolerance.  Masaryk podepisoval tresty smrti a schvaloval zákony proti sodomii. A co Havlovy lavičky? Rozbít! Havel kouřil a rád řídil silná auta (na benzín!).  Pomník americké armádě v Plzni? Víte, že šlo o segregovanou armádu? Fuj! Ostatně Patton byl rasista jak vyšitý, k tomu antisemita a tak trochu blázen (měl za to, že je vtělením hned několika Napoleonových maršálů).  Sice osvobodil nějaké koncentrační tábory a přispěl k porážce nacismu, ale co to znamená v době požadavku na absolutně čistý štít? A pořád se u nás jmenuje hlavní nádraží Wilsonovo? Proboha!!! Wilson  přece proslul segregačními nařízeními proti černochům. A co knihy? Víte, kolik antisemitského toho napsal takový Neruda a Bezruč?

Smějete se? No, řekneme si za pár let…

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!