Když se děti hromadí v množírnách

Německá média zveřejnila video 46 nemluvňat v jedné místnosti jednoho kyjevského hotelu. Starají se o ně chůvy, které je rodičům ukazují přes Skype. Jedná se totiž o děti na zakázku – o děti z náhradního (surrogátního) mateřství. A kvůli koronaviru si pro ně jejich rodiče (ať už homosexuálové, bezdětné páry nebo ženy staršího věku) nemohou přijet. Zatím to řeší usměvavé chůvy (video ostatně médiím poskytla firma, která děti zajišťuje). Ne všichni tento způsob byznysu ale považují za etický. Ostatně ne nadarmo je ve většině zemí zakázán. Jak se ale dozvíte na konci článku, tenhle byznys bují i přímo u nás – v České republice.

Donedávna byla velmocí v tomto ohledu Indie. V reakci na smrt 42leté ženy, která se přes zjevné zdravotní potíže (měla tuberkulózu) rozhodla takto vydělat, napsali indičtí lékaři petici, ve které připomínají, že náhradní mateřství je především výnosným podnikem, který v žádném případě nezohledňuje dobro matky a její potřeby. Poukazují na to, že i když v poslední době Indie částečně ukončila prodej a používání ženského těla ve formě „Děloha k pronájmu“, kliniky stále hledají způsob, jak obejít zákaz náhradního mateřství pro komerční účely. Odhaduje se, že roční příjem tří tisíc indických soukromých klinik zabývajících se tímto byznysem, je více než 400 milionů USD ročně. Každý rok se tímto způsobem narodí 25 000 dětí. Poslední dva roky ale už jenom pro Indy – cizincům je to (oficiálně) zakázáno. Šampionem v oblasti výroby dětí se tak stala Ukrajina.

Psycholožka Hana Konečná v rozhovoru pro časopis Psychologie dnes vzpomíná jak se s tímto setkala: „Byla jsem před rokem ve Vídni na konferenci Evropské společnosti pro lidskou reprodukci. Procházím se po výstavní hale a tam jsou katalogy. Byla jsem v šoku. Je to jako módní katalog, vyfocené hezké holky, popsáno, že nemají akné, že mají rády zvířátka, mají zdravé rodiče, už jedno zdravé dítě mají, milují červenou barvu a vystudovaly to a to. A na internetu pak nabízejí 3D view, kde se na ně podíváte i zboku a zezadu. Pak si objednáte vajíčka a ta vám přijdou zmrazená v krabičce, jak když kupujete vejce po šesti…“

U většiny náhradních matek se uvádí, že mluví rusky nebo ukrajinsky… A ačkoliv je doktorka Konečná zastánkyní umělého oplodnění pro páry, „multiple parenting“ jí nenaplňuje nadšením. Hlavně při představě práva na informace o rodičích, když je dárce spermií z Dánska, dárkyně vajíčka z ČR, náhradní matka z Ukrajiny, jeden rodič, tedy žadatel o umělé oplodnění je Brazilec a druhý třeba Nor… Ale to vše přece není problém, protože „na děti mám právo“ i kdybychom byli dva chlapi nebo žena, které je padesát. Ukrajinky, moderní medicína a pár desítek tisíc dolarů to zařídí.

A to dokonce i u nás, jak nás ujišťuje třeba stránka https://surrogacyprague.com/, plná obrázků šťastných gayů s miminky (včetně obou spolumajitelů).

Sperma odevzdáte na klinice ve Tbilisi, ale dítě se narodí v Praze. Pokud chcete vajíčka od Gruzínky, zaplatíte 3 500 dolarů, vajíčka od jiných žen stojí od 13 500 do 15 500 dolarů. Každopádně za celkem 92 000 máte prý absolutní jistotu, že dítě dostanete, zatímco v USA (jak varují stránky) zaplatíte 150 – 200 000 dolarů a jistotu nemáte… V ceně je i výběr pohlaví dítěte. Pokud jste HIV pozitivní, připlatíte si 10 000 dolarů. Surrogátní mateřství není podle autorů v ČR ani zakázané ani povolené a běžně se provádí. Ženy v ČR jsou výslovně ujišťovány, že není problém si takto vydělat, pouze je nutno z formálních důvodů najít „někoho spolehlivého, kdo bude označen jako dárce spermatu.“ A co kdyby si to taková náhradní matka rozmyslela a chtěla si dítě nechat? Nebojte, prý jsou smluvně natolik jasně vázány, že si nedovolí změnit názor…

edit 21.05.  23:06:  Původně bylo v textu uvedené konkrétní jméno porodníka, který děti náhradních matek v Prze rodí . To je skutečně na stránkách společnosti nabízející náhradní mateřství uvedeno, nicméně pan doktor na svém Facebooku vysvětlil, že pouze odrodil paní, ze které se nakonec vyklubala náhradní matka dítěte majitelů společnosti, což nevěděl. Na webu společnost je uveden  bez svého vědomí. 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!