Když nebeské hangáry otevřou náruč

Víte o nábytkové bance sester boromejek a pomoci ukrajinským rodinám?
Nadace sester boromejek pomáhá všem potřebným. Poslední dva týdny je to především pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Boromejky svou nadaci po téměř třiceti letech oblékly do nového „kabátu“ a v současné době vypsaly sbírku materiální i finanční na pomoc Ukrajině. Nábytkovou banku mají boromejky u svého kláštera v pražských Řepích. Vypravila jsem se tam za sestrou Kristýnou, která má projekt Hangárů Goretti v Nadaci sester Boromejek na starosti.

Na sestru Kristýnu jsem asi 20 minut čekala. Ne, nepřišla na schůzku se mnou pozdě. Jeden telefonát za druhým, které bylo třeba vybavit. Volají dárci i ti, kteří pomoc potřebují. Tak zatím v jedné hale předávám svou krabici s hygienickými prostředky a obcházím hangár s nábytkem.

Sestra Kristýnka, klidná a s úsměvem nakonec přichází, omlouvá se a vede mě do prostoru mezi hangáry, kde je malý, plastový stolek a židle. V tomto prostoru pracují zpravidla „kluci“, jak jim Kristýna říká, muži z ulice, kteří se zdržují v nedaleké osadě. Snaží se opotřebovaný nábytek poopravit, nalakovat, připravit na další využití.

Petr: „Baví mě to. Jsem vyučený truhlář. Pomáhám rád. Jsem tu každý čtvrtek.“

Petr stihne za den renovovat až pět židlí. Sestra Kristýna se k nám blíží.

Jak dlouho funguje u sester boromejek pomoc pro Ukrajinu?

Teď to bude tak 14 dnů. Jak začala uprchlická vlna, tak nás napadlo, že bude potřeba nábytek. Vyhlásili jsme sbírku a už nám volali různé organizace, že mají sociální byty, ale nemají vybavení. Samozřejmě to není ve velkém. Když třeba potřebují 60 matrací, to nejsme obvykle schopni zajistit najednou, pouze výjimečně. Na jednotlivé byty, když jsou potřeba tři postele, tak to zařídit můžeme. Zrovna tu byl pán, který přivezl tři postele, tak máme zase co rozdávat. Jedna městská část připravuje byty pro tělesně postižené z Ukrajiny, potřebují tři postele. Tak hned jak přišly, budeme je expedovat.

Zásobujete jednak organizace, ale také jednotlivce. Jak zjišťujete, o koho jde?

Nábytková banka funguje celoročně a pracujeme především s organizacemi jako je K srdci klíč o.p.s., Maltézská pomoc nebo Armáda spásy. Tam je to ošetřeno tak, že to vyřizují jejich sociální pracovníci. Když někdo přijde sám, tak má potvrzení od sociálního pracovníka. Někdy je lepší, že si výběr vyřizuje sám, protože se daná rodina zapojí do procesu vybavování. Dříve to měla má předchůdkyně sestra Goretti zařízeno tak, že kdokoli přišel, mohl si vzít cokoli. To se nám ale nevyplatilo, protože někteří lidé to zneužívali, pak třeba věci od nás prodávali. Tak jsme to zrušili. Pokud ale jde o Ukrajince, tak to nemáme přísné, protože ti lidé některá povolení ještě nemají. Takže jim prostě věřím.

Sestra Kristýna to říká s lehkostí a důvěrou. Až si říkám, jak by to bylo skvělé, kdybychom to mohli i my používat často – tak jim prostě věřím! A opět telefonát. Jdu se tedy podívat na třídění drobných darů.

To je Veronika. Je to režisérka, dokumentaristka,“ říká přicházející sestra Kristýna, „ona to tu má ráda, tak sem chodí pomáhat.“

Hygienické potřeby a další drobné věci přeposíláte nebo si pro ně lidé chodí?

Teď už to v souvislosti s pomocí ukrajinským uprchlíkům děláme tak, že když si lidé přijedou pro nábytek, tak jim tyto věci přibalujeme. Nesbíráme oblečení, ale bytový textil, nádobí a vybavení bytu. Takže jim k nábytku přidáváme pokrývky, povlečení, ručníky, drogerii, aby v bytě měli základní potřeby.

Hodně se na nás obracejí rodiny, které daly k dispozici byt a potřebují ho zařídit. Pak zmíněné organizace nebo městské části, naposledy např. z Prahy 4 a z Prahy 12. A dále jsme napojeni na Krizové centrum Praha. Tam jsme teď dávali 50 kusů povlečení. Nebo také teď potřebovali invalidní vozíček, protože nějaký pán seděl už dva dny na vlakovém nádraží. Červený kříž vozík nemohl darovat, tak jsme ho darovali my, aby mohli pána ubytovat. V menších poptávkách tedy spolupracujeme s tímto krizovým centrem. Mohli jsme to udělat, protože v Hangárech Goretti, kromě nábytkové banky, provozujeme také půjčovnu kompenzačních pomůcek.

Jak častá je nyní poptávka a nabídka?

Teď se to opravdu hodně hýbe. Jsem vděčná, že lidi zareagovali na náš letáček. Máme kolem 90 telefonátů denně poptávky i nabídky.

Přijíždí další vůz, další dárce veze tolik žádané postele.

Teď je výjimečná situace s ukrajinskou krizí. Jak to vypadá v jiných obdobích?

Naše nábytková banka je sociálně-ekologický projekt. V souvislosti s Ukrajinou jsme tu od pondělí do pátku od 8 do 16 hodin. Jinak fungujeme během roku ve čtvrtky a pátky. Většinou je to tak, že náš hangár není nikdy ani prázdný, ani přeplněný. Tak se to hýbe, ale podařilo se nám s kusy nábytku, který už není kam dát, domluvit se s lidmi, kteří ho renovují. To, co by se vyhazovalo, najde takto další využití. Mám z toho radost, protože se snažíme, aby se věci nevyhazovaly. Teď projednáváme spolupráci s portálem nevyhazujto.cz, přes který budeme věci nabízet dále. Celý projekt financuje naše Nadace sester boromejek, ale do budoucna bych chtěla, aby se projekt sám uživil. Pokud se nám podaří nově nastavit systém, tak bychom na provoz nábytkové banky měli získat prostředky.

Máte tady několik lidí na skládání nábytku, třídění potřeb do domácností. To jsou dobrovolníci?

Ano. Třeba pan Jordán, který stěhuje a skládá nábytek, pomáhá nadaci už 30 let. A kluci, kteří upravují opotřebovaný nábytek, chodí jednou týdně. Když potřebujeme stěhovat více kusů, tak také přijdou.

Jaká je historie těchto hangárů?

Když nám v 50. letech klášter vzali, tak tady udělali Ústav zemědělské techniky a ten si tady přistavěl ocelové hangáry. V 90. letech nám klášter vrátili. Je celý opravený a máme tam krásný projekt LDN spojený s ženskou věznicí. Hangáry Goretti jsou součástí areálu Domova sv. Karla Boromejského, který je zajímavý tím, že zde při péči o nemocné spolupracují civilní zaměstnanci, sestry Boromejky a uvězněné ženy, pro které je vyhrazena část zmíněného areálu.

A tady ty haly, když sestra Goretti začínala, byly plné nábytku, protože různé organizace i ze zahraničí nám pomáhaly vybavovat vrácené objekty. Tak jsme tím vybavili jak naše budovy, tak i některé nemocnice. Dnes jsme s nábytkovou bankou tady, ale náš sen je mít nové prostory, kde bychom mohli mít i multifunkční dílnu na opravu a renovaci nábytku, ale i třeba na šití. Zároveň i místo na setkávání, protože senioři tady z řepského sídliště nám rádi pomáhají a rádi by se s námi setkávali.

Takže hangáry se budou přestavovat?

Kongregace chystá v prostorách, kde se nyní nacházejí hangáry, nový projekt. Jak jsem říkala, zatím máme pouze LDN, což je jen dočasné ubytování. My bychom byly rády, kdyby tu mohli lidé zůstat nastálo. Hodně klientů by to uvítalo.

Sestře Kristýně opět zvoní telefon. A přijíždějí další dárci.

Jak by vám mohli pomoci čtenáři Konzervativních novin? Co byste nejvíce potřebovali?

Nejvíce mě teď trápí, že nemáme dostatek postelí. Volají nám organizace, že nemají kam lidi z Ukrajiny uložit. Často jsou prostory, ale není vybavení. Tak uprchlíci čekají i několik dnů na nádražích. Zároveň by nám teď nejvíce pomohlo, kdyby se o naší nadaci dozvědělo co nejvíce lidí.

Sestra opět vyřizuje telefonát. Po něm však ihned navazuje, kde přestala.

Mně je moc líto, když nám třeba lidé ze sběrných dvorů říkají, že se vyhazují funkční, pěkné věci. Např. jedna autodoprava nám nedávno přivezla naprosto zachovalý nábytek, který někdo vyhodil. Kdyby se o nás vědělo, že jsme Nadace sester boromejek, máme nábytkovou banku a že bychom rádi náš projekt dále rozvíjeli, pomohlo by to. Myslím, že to má v dnešní době smysl, kdy je obvyklé spíše použít-vyhodit. Když se o nás lidé dozvědí, tak s námi začnou spolupracovat, ptají se, co potřebujeme, a dovážejí nám věci. A v souvislosti s Ukrajinou nám teď mohou lidé pomoci s matracemi, postelemi. Potřebujeme také varné konvice, mikrovlnné trouby, ledničky, pračky, ručníky, povlečení, čisté pokrývky. Předpokládáme, že toto je první vlna, ale za měsíc, za dva, se budeme muset připravit na to, že bude potřeba stabilnější ubytování pro ukrajinské rodiny s odpovídajícím vybavením domácností.

Pokud byste, milí čtenáři Konzervativních novin, měli možnost a chuť pomoci, tady najdete podrobnosti:

https://www.nadacesesterboromejek.cz/podporujeme/#aktualni-projekty

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme