Když jde o Polsko…

Otázka interrupčních zákonů v Polsku je hodně vyhrocena. Ve velké části médií a politického spektra je obrovská poptávka po tragických příbězích, které pomohou mobilizovat tu část veřejnosti, která aktuální právní úpravu kritizuje. Každý další případ je medializován a v podstatě okamžitě prezentován jako důsledek interrupčního zákona.

A to, i když a) statistiky neúprosně ukazují, že úmrtí žen ve spojitosti s těhotenstvím v Polsku nijak nevybočují z evropského průměru (je menší, než v USA, Francii či Německu) b) polské zákony jasně říkají, že ohrožení života a zdraví je důvod pro ukončení těhotenství.

Ale česká média, která ráda hrají na stereotyp „bigotního Polska“, okamžitě tu první, emotivně zabavenou zprávu, pošlou do éteru. A pochopitelně už se k nim pak – když se ke slovu dostávají fakta – nevracejí. O jednom takovém případu psaly Seznamzpravy.cz v červnu. Šlo o situaci, kdy viníkem bylo s největší pravděpodobností klasické zanedbání péče.

Dokonce i statistika z opoziční Gazety Wyborcze přitom ukazuje, že  žádný dramatický růst úmrtí těhotných nenastal. Za poslední roky je to šest, devět, devět, pět, čtyři, devět a sedm úmrtí za rok

Tentokrát se Seznam Zprávy rozhodly zabývat případem jisté paní Joanny, která si stěžovala na policejní zacházení poté, co požila potratovou pilulku (policii přivolala její psychiatrička, poté co Joanna hrozila sebevraždou). Kauza je zamotaná a jde tam o tvrzení proti tvrzení.

Nicméně český reportér celou věc popsal jako obvykle. „Radikálové“ jsou ti, co jsou proti potratům, jejich organizace jsou „extrémistické“ a „fundamentalistické“ atd. Hlavně ale nezmínil, že se v následujících dnech o „obyčejné Polce, paní Joanně“ objevilo trochu podrobnosti: jde o „performerku“ a „feministickou aktivistku“ bojující proti zákonu o interrupci, která navíc vystupuje jako drag king Johnny D’Arc.

O okamžitém využití kauzy v předvolební kampani Donalda Tuska už ani nemluvě. Možná by to do celé kauzy vneslo trochu jiné světlo, které by českému publiku pokazilo oblíbenou černo-bílou pohádku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme