Když hoří Béziers

Obyvatelé města Béziers  v jižní Francii zažili ze zatím neobjasněných důvodů na Halloweena skutečně hororový výjev, při němž hořely školy, tělocvična, kontejnery a také auta. Skupiny mladíků útočily na policejní a hasičská auta za pomoci kamenů a zápalných lahví, hořely školy a tělocvična Mnozí žháři na sobě měli rukavice a kukly. Policie k odvrácení útoku celkem třikrát použila vodní děla a zatkla několik lidí.

Ve tři hodiny ráno byla bilance následující: jeden zraněný hasič a požáry dvou škol, tělocvičny, dvanácti tříd mateřské a základní školy, pěti aut, dvou skútrů a desítek odpadkových kontejnerů. Podle starosty Béziers nenastoupí 300 žáků po podzimních prázdninách zpátky do školy.  Hasič, který byl lehce zraněný, byl zasažen do hlavy kovovou deskou, která se uvolnila z jedné z hořících budov. Byl převezen do nemocnice. Z měst Sète a Agde přijely policejní posily a dokonce sem byla vyslána i zásahová jednotka z Montpellieru, která má obvykle na starosti pořádek na demonstracích žlutých vest.

Kolem druhé hodiny ranní už byl zjednán pořádek, ale město zůstalo v napětí. Až se obyvatelé ráno probudí, naskytne se jim na zpustošené město smutný pohled.

Město Béziers je jedním z nejchudších v zemi a má početnou komunitu obyvatel původem ze Severní Afriky. V roce 2015 tam policie odhalila sklad výbušnin islámských radikálů. Starostou je od roku 2014 Robert Ménard, někdejší novinář a zakladatel Reportérů bez hranic, který se později posunul na konzervativní pozice a ve městě zahájil kampaň na revitalizaci centra a udržování čistoty, městskou policii vyzbrojil střelnými zbraněmi. Pokus o zřízení městem organizované domobrany z řad bývalých příslušníků bezpečnostních sil mu soud odmítl povolit.   Ménard na oplátku odmítá vydávat povolení pro  další stánky s kebabem s tím, že jich je už dost… Tvrdí také, že na základě křestních jmen lze odhadnout, že 65 procent žáků v Béziers jsou muslimové (vést takovou statistiku oficiálně není ve Francii legální).

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč