Když hoří Béziers

Obyvatelé města Béziers  v jižní Francii zažili ze zatím neobjasněných důvodů na Halloweena skutečně hororový výjev, při němž hořely školy, tělocvična, kontejnery a také auta. Skupiny mladíků útočily na policejní a hasičská auta za pomoci kamenů a zápalných lahví, hořely školy a tělocvična Mnozí žháři na sobě měli rukavice a kukly. Policie k odvrácení útoku celkem třikrát použila vodní děla a zatkla několik lidí.

Ve tři hodiny ráno byla bilance následující: jeden zraněný hasič a požáry dvou škol, tělocvičny, dvanácti tříd mateřské a základní školy, pěti aut, dvou skútrů a desítek odpadkových kontejnerů. Podle starosty Béziers nenastoupí 300 žáků po podzimních prázdninách zpátky do školy.  Hasič, který byl lehce zraněný, byl zasažen do hlavy kovovou deskou, která se uvolnila z jedné z hořících budov. Byl převezen do nemocnice. Z měst Sète a Agde přijely policejní posily a dokonce sem byla vyslána i zásahová jednotka z Montpellieru, která má obvykle na starosti pořádek na demonstracích žlutých vest.

Kolem druhé hodiny ranní už byl zjednán pořádek, ale město zůstalo v napětí. Až se obyvatelé ráno probudí, naskytne se jim na zpustošené město smutný pohled.

Město Béziers je jedním z nejchudších v zemi a má početnou komunitu obyvatel původem ze Severní Afriky. V roce 2015 tam policie odhalila sklad výbušnin islámských radikálů. Starostou je od roku 2014 Robert Ménard, někdejší novinář a zakladatel Reportérů bez hranic, který se později posunul na konzervativní pozice a ve městě zahájil kampaň na revitalizaci centra a udržování čistoty, městskou policii vyzbrojil střelnými zbraněmi. Pokus o zřízení městem organizované domobrany z řad bývalých příslušníků bezpečnostních sil mu soud odmítl povolit.   Ménard na oplátku odmítá vydávat povolení pro  další stánky s kebabem s tím, že jich je už dost… Tvrdí také, že na základě křestních jmen lze odhadnout, že 65 procent žáků v Béziers jsou muslimové (vést takovou statistiku oficiálně není ve Francii legální).