Když dva dělají totéž…

Líčení víkendového summitu v českých médiích je jak z kafkovské hry. Babiš se kasá, že vyjednal o 75 miliard Kč víc díky většímu zadlužení a média ho ještě podporují v tom, aby nebyl „troublemakerem“ a odkýval tu úžasnou příležitost, kterou nám tam chystají. Jsou to shodou okolností ta samá média, která naříkají nad půlbiliónovým schodkem u nás doma… Ale když dva dělají totéž, není to zjevně vždy totéž.
 
Tak si to pojďme zrekapitulovat…
 
1. Na podzim se očekávají bolestivé dopady ekonomické krize – nezaměstnanost, ztráty zakázek a bankroty. Český parlament už schválil zadlužení o rekordních 500 mld. Kč. Podobná situace je ve všech zemích EU. Bude třeba šetřit, kde se dá.
 
2. Místo toho, aby se unijní rozpočet na příští léta snížil třeba na polovinu (a členským zemím tak zbylo víc peněz na řešení svých problémů, které má každá země trochu jiné) a škrtaly se utopické plány jako uhlíková neutralita (nikdo jiný na světě se o ni nesnaží) a likvidace evropského autoprůmyslu, tak si orgány EU chtějí svůj rozpočet ještě navýšit na úkor členských zemí a jejich rozhodovacích pravomocí.
 
3. Nepředstavitelně velký dluh, za který máme všichni ručit, má být pokusem uplatit Itálii a Španělsko extra grantem a zabránit jim opustit krachující projekt eura. Kdyby si ČR potřebovala půjčit, dokáže to za lepších podmínek, protože má lepší ekonomické parametry než jižní křídlo eurozóny. Pomoci oživit hospodářství po koronavirovém uzavření lze různými způsoby, ale těžko chtít po lidech s českým podprůměrným platem, aby dotovali své bohatší spoluobčany na jihu.
 
4. Bruselský balíček by byl začátek cesty k federalizaci unie, ke společným daním. Byl by porušením Lisabonské smlouvy a ještě větší svázáním členských zemí než kdykoli v historii. To nám ale Babiš neříká.
 
5. Kdyby chtěla naše opozice a Milion chvilek skutečně porazit Babiše jinak než u soudu nebo přes zahraniční intervence, mají unikátní příležitost získat na svou stranu voliče ANO a tvrdě Babiše atakovat za jeho ochotu ručit budoucností našich dětí za nesplatitelný dluh a zbavit ČR dalšího kusu suverenity jen proto, aby nebyl na summitu za potížistu (jak on říká) a aby dostal o pár miliard dotací víc pro svou agrofertí lobby. Šokující je, že kromě ODS, Trikolóry a SPD se všichni tváří, že o nic nejde, a nechávají mu bianco šek si dělat, co chce. Jiné parlamenty své premiéry přísně zavázaly, ten náš nepožadoval ani prosazení jádra jako čistého zdroje energie. U nás jako by většina stran kopala za unijní byrokraty proti českým občanům.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!