Kdy se omluví ostatní?

Všichni máme na paměti, jak se v roce 2015 rozpoutala mohutná kampaň proti Maďarsku a Viktoru Orbánovi za postavení plotu a celkově migrační politiku. Pršely odsudky, nacistická přirovnání, výzvy k odchodu z EU… Sám Orbán byl zobrazován s nacistickým knírkem a tehdy se pro něj zaužila v západních médiích přezdívka Viktátor.
 
Když po pěti letech značná část států adoptovala Orbánův model a další státy budují i vlastní ploty s vojenskou ostrahou, nedočkalo se Maďarsko vůbec žádné omluvy, žádného uznání, že mělo tehdy pravdu; ačkoliv se přiznává, že rok 2015 „se nesmí opakovat“ .
 
Scény z řecké hranice jsou dnes mnohem drsnější než z maďarsko-srbské ve své době, stavění plotů avizuje i vzorné Pobaltí… EU mlčí, nebo dokonce chválí. Maďarsko aby hledalo útěchu v Borovském: „Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz.“ (Orbánovi samozřejmě vaz nezlomila – naopak mu pomohla k další ústavní většině.)
 
Včera se přece jen objevila jedna vlaštovička. Překvapivě je to socialista – dánský ministr Mattias Tesfaye. Sám etiopského původu.
 
Shromážděným novinářům v Bruselu řekl, že kritika maďarského plotu z roku 2015 byla „chybná“ a ploty jsou „součástí řešení“ problému.
 
Tesfaye je dánským ministrem pro uprchlíky, imigranty a integraci a celkově zajímavá osoba. Především má jako jeden z mála levičáků dělnický profil a proti migraci argumentuje z levicových pozic.
 
Vyučil se zedníkem a pracoval ve firmě Skanska. Byl členem komunistické strany, do politiky se dostal skrze odbory, napsal sbírku úvah o problémech dělnické třídy. Socialista bez kaviáru.
 
Zasazuje se o zpřísnění podmínek pro udělení dánského občanství. Odmítá rozsáhlou imigraci za zemí třetího světa – označil ji za nástroj sociálního dumpingu, na který doplatí především nemajetné vrstvy. Podpořil přijetí zákona, podle kterého mají žadatelé o azyl čekat na vyřízení nikoli v Dánsku, ale v některé africké zemi. Toto opatření by podle něj snížilo počet úmrtí na migračních trasách.
 
Mattias Tesfaye byl v roce 2015 řadový poslanec dánského Folketingu. Kdy se omluví ti, kteří tehdy určovali směřování EU, nevíme.
 
Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!