Kdo se zaprodal Číně?

„Bílý dům a někteří lidé v Kongresu vydávají prohlášení proti Číně, která jsou tak přehnaná a tak hyperkritická, že nejsou založena na skutečnosti, jde o demagogii.“ To řekl k politice Donalda Trumpa loni v květnu bývalý americký velvyslanec Obamovy vlády Max Baucus čínským novinám. Jeho slova pak citovaly další čínské deníky, načež na dotaz amerických novinářů svá slova potvrdil.

O několik dnů později se objevil na obrazovce CCTV (China Central Television), kde svá slova zopakoval a opepřil tím, že vládu Donalda Trumpa přirovnal k Německu 30. let

Velvyslanec Baucus se dále vyjadřoval k podezření ministra zahraničí Trumpovy vlády Pompea, že onemocnění virus způsobující onemocnění COVID-19 pravděpodobně unikl z čínských vojenských laboratoří ve Wu-chanu. K tomu de facto řekl, že jde o nepodloženou hypotézu.

Max Baucus býval americkým velvyslancem v Číně v letech 2014 – 2017.  A ministra zahraničí Mikea Pompea obvinil, že zbytečně poštvává americkou veřejnost proti Číně.

Je netypické, aby velvyslanec hodnotil, či dokonce kritizoval svou vlastní vládu. A ještě více je nezvyklé, aby zájmy své země poškozoval.  Baucus ovšem v roce 2017 založil Americkou obchodní komoru a současně i poradenskou firmu Baucus Group, která poskytuje poradenství americkým i čínským podnikům. Působí také ve správní radě společnosti Ingram Micro, americké dceřiné společnosti čínského státního konglomerátu, a do roku 2019 pracoval ve správní radě společnosti Alibaba Group, jedné z největších technologických společností v Číně.

Nové počátky obchodně-ekonomických vztahů mezi USA a Čínou oznámila Americká obchodní komora uspořádáním virtuální oslavy nového lunárního roku. Večírek by měl proběhnout zítra a oslaví „nový rok plný optimismu pro další ekonomickou spolupráci“. Zúčastní se ho třeba prezident a generální ředitel Bank of China USA pan Xu Chen nebo Terry Branstad, bývalý americký velvyslanec a dnes generální ředitel Asociace amerických bývalých členů Kongresu (FMC). Nebudou chybět ani vedoucí pracovníci společnosti Coca-Cola, The Boeing Company, JPMorgan, EY a mnoha jiných velkých čínských a amerických společností.  A dorazí pochopitelně i bývalý velvyslanec Max Baucus.

Nestranného pozorovatele musí napadnout, že Donald J. Trump byl skutečný politický sebevrah, když všem těmto mocným lidem znemožnil nebo alespoň zkomplikoval obchodování – škody, které způsobil jdou do bilionů dolarů. A to se neodpouští …

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!