Kdo platí Human Rights Watch?

Dvě nedávná závažná obvinění strhla mravní fasádu organizace Human Rights Watch (HRW) a obnažila její pravou zkorumpovanou tvář. V roce 2009 přestal výkonný ředitel HRW Ken Roth zveřejňovat kompletní seznam dárců – to byl nepochybně varovný signál. 

7. října 2023 teroristé palestinského hnutí Hamás spáchali pečlivě plánovaný masakr a zavraždili 1 200 Izraelců a zahraničních návštěvníků Izraele. Mnoho obětí brutálně mučili a zohavili. Teroristé unesli do Pásma Gazy nejméně 240 lidí, včetně 30 dětí.

Peníze z Kataru

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která patřila donedávna k „respektovaným“ mezinárodním institucím, se k teroristickému útoku vyjádřila až po dvou dnech a obludný zločin neodsoudila. Místo toho ředitel HRW pro Izrael a Palestinu Omar Shakir označil barbarský teroristický útok za oprávněnou reakci na politiku Izraele, který se dopouští válečných zločinů, bezprecedentní represe a nezákonné a nelidské blokády Pásma Gazy. „Vláda izraelských Židů nad Palestinci je apartheid a zločin proti lidskosti.“

Když izraelská armáda vstoupila do Pásma Gazy s cílem zničit Hamás, Shakir a programový ředitel HRW Sari Bashi okamžitě zopakovali svá nařčení a napadli Izraelce za „úmyslné, nevybíravé a nepřiměřené mediální útoky“. Oběti pogromu jako by neexistovaly.

Nikoho, kdo sleduje démonizaci židovského státu, který HRW označuje za největšího porušovatele lidských práv na světě, to jistě nepřekvapilo. Robert Bernstein už v roce 2009 v deníku The New York Times organizaci, kterou sám založil, odsoudil za to, že „udělala z Izraele vyvrhele“.

Zásluhy za zneužívání morálních principů přijatých po holocaustu a za očerňování Izraele patří výkonnému řediteli HRW Kenu Rothovi (ve funkci v letech 1993-2022), který s touto strategii začal před více než 20 lety. Rothovi a jeho nohsledům se podařilo vytvořit kolem organizace svatozář morální autority a díky masivnímu rozpočtu (přes 100 milionů dolarů v roce 2022) tento narativ přijalo a začalo šířit také mnoho novinářů, úředníků OSN a akademiků.

Dlouholetý ředitel HRW Ken Roth

Ale to teď skončilo. Dvě nedávná závažná obvinění strhla mravní fasádu této lidskoprávní organizace a obnažila její pravou zkorumpovanou tvář. První obvinění mělo podobu e-mailu, který svým 600 kolegům zaslala hlavní redaktorka HRW a whistleblowerka Danielle Haasová. Rozeslala jej v poslední den svého působení v HRW (14. listopadu 2023) a odsoudila v něm nenávist HRW vůči Izraeli, jež ovlivňuje veškerou činnost instituce. O druhé obvinění se postaral respektovaný institut MEMRI (Middle East Media Research Institute), který zveřejnil tajný dopis z ledna 2018 o dotaci 3 milionů eur z Kataru.

V e-mailu kolegům Danielle Haasová uvedla konkrétní příklady zaujatosti HRW proti Izraeli, jež porušují redakční zásady objektivity, vyváženosti a kolegiality. Poznamenala také, že reakce HRW na masakr Hamásu spáchaný 7. října 2023 se snažila navodit „kontext“ „apartheidu“ a „okupace“, a to ještě dříve, než na stěnách ložnic obětí zaschla jejich krev. Jak si vysvětlit „obvinění oběti“? Jednoduše, vždyť HRW Izrael a jeho židovské zastánce běžně obviňuje z terorismu a antisemitismu. Místo aby HRW nestranně hájila lidská práva, tak se pod vedením Rotha posedlého Izraelem zjevně zasloužila o úpadek „profesionality, objektivity a férovosti“.

Jak se kupuje vliv

Morální úpadek HRW se odráží také v zavilé kampani zneužívající nálepku „apartheid“ k označení Izraele jako rasistického státu, jenž podobně jako kdysi Jihoafrická republika nemá mít právo na existenci. Na toto téma HRW spustila v roce 2021 manipulační kampaň a zaslala spřízněným novinářům 217stránkovou zprávu plnou právnického a propagandistického žargonu. Danielle Haasová uvedla, že šéfové organizace tento dokument tvářící se jako výzkum dobře znali a počítali s tím, že „si jej jen málokdo přečte celý. A rozhodně si jej nepřečetli ti – včetně příznivců Hamásu – kteří nálepku izraelský apartheid nyní s děsivou lehkostí používají.“ Jestliže mnozí korupci instituce dosud ignorovali, tak dnes již mají k dispozici nepřehlédnutelné důkazy.

O týden později postihlo pečlivě pěstěný mediální obraz HRW druhé zemětřesení. 22. listopadu 2023 zveřejnil institut MEMRI dopis v arabštině, který prokázal, že podporovatel Hamásu a provozovatel mediální propagandy (televizní stanice Al-Džazíra), emirát Katar, si prostřednictvím milionových darů kupuje vliv na amerických univerzitách a prestižních institucích jako je Brookings Institution a také tajně financuje HRW. Dopis z 15. ledna 2018, se týká dotace 3 milionů eur, kterou podepsal Abdullah Bin Khalaf Hattab Al Ka’bi (ředitel úřadu premiéra Kataru) a je adresovaný katarskému ministrovi financí Ali Sharifovi Al-Emadimu.

Tento dopis rovněž odkazuje na jeden předchozí peněžní dar HRW. Peníze od Kataru jsou zcela v souladu s tím, že HRW za fasádou lidských práv a mezinárodního práva šíří palestinskou propagandu a propagandu Hamásu a démonizuje Izrael. V roce 2009 přestal výkonný ředitel HRW Ken Roth zveřejňovat kompletní seznam dárců – to byl nepochybně varovný signál. Roth také pověřil vedoucí divize pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonovou, pověstnou svou nenávistí vůči Izraeli, aby získala peníze od arabských dárců (další varovný signál), včetně Kaddáfího Libye.

Většina detailů tohoto úsilí zůstává skryta, ale v roce 2020 unikla z HRW interní zpráva o daru v hodnotě 470 000 dolarů od zkorumpovaného saúdského miliardáře. Whitsonová, která z HRW odešla v době, kdy došlo k úniku této informace, nyní působí v propagandistické nevládní organizaci DAWN (Democracy for the Arab World) financované většinou tajnými dárci. Tato žena má také vazby na platformy financované Katarem, jehož podpora HRW zapadá do celkového obrazu.

Finanční a morální korupce

Odhalení dárcovských skandálů znamená, že budoucnost HRW je velmi nejistá. Haasová prozradila, že s ní mnozí kolegové souhlasí, „ale obávají se promluvit.“ Finanční a morální korupce, nemluvě o kultuře nenávisti a strachu by nicméně mohla povzbudit některé zaměstnance k následování.

Roth sice v roce 2022 odešel do důchodu (na nějaký čas se prosadil v Harvardově univerzitě), ale stále si udržuje vliv na vedení a členy představenstva, které tam dosadil, a ti mu všechno odkývají. Současné vedení by mělo být donuceno podat demisi. Kromě toho by se měly prošetřit finanční aktivity organizace za posledních 25 let, Roth, Whitsonová a ostatní vedoucí možná porušovali zákon o registraci zahraničních agentů (Foreign Agents Registration Act).

Poškození morální pověsti instituce na ochranu lidských práv, jež si dovolila relativizovat izraelské oběti teroru, je vskutku nevyčíslitelná a nezvratná. Kdo by dnes chtěl pracovat ve zkorumpované organizaci nebo být uveden jako dárce v jejích nablýskaných brožurách? Pokud má Human Rights Watch přežít a dostát svému původnímu poslání, potřebuje nové vedení a zásadní reformu.

Gerald M. Steinberg je zakladatel a prezident nevládní organizace NGO Monitor.

Překlad původního textu: Behind the Human Rights Watch Curtain: Hate and Corruption
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Poskytl server Gatestone Institute

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč