Kdo je ten terorista?

Zatím jediným známým účastníkem vniknutí do kongresu, u kterého byly zabaveny zbraně, je sedmdesátiletý Lonnie Goffman z Alabamy. Jeho vnuk řekl, že „dědeček Lonnie jel do Washingtonu dělat občanskou válku.“

Coffman je obviněn ze 17 trestných činů a přestupků. Nejvážnější se týkají nelegálního držení destruktivního zařízení a nelegálního držení jedné zbraně, na kterou neměl licenci. Při náhodné prohlídce jeho červeného pickupu GMC Sierra policie totiž nalezla útočnou pušku M4 se třemi plně nabitými zásobníky, další dvě pistole a jeden revolver a také jedenáct molotovových koktejlů. Hrozí mu až desetiletý trest.

Sedmdesátiletý Coffman vyrazil na dlouhou cestu z Falkville v Alabamě do Washingtonu s cílem zúčastnit se demonstrace 6. ledna před budovou Kapitolu. Dovnitř však nešel. Připraven byl na vše, počítal s otevřeným bojem. Zajištěn byl také jeho notebook, ve kterém měl seznam hodných a zlých kongresmanů.

Mel u sebe také text Abrahama Lincolna, který by ho podle něj opravňoval použít proti vládě zbraně („We the people are the rightful masters of both Congress and the Courts, not to overthrow the Constitution but to overthrow the men who would pervert the Constitution“)

Jeho advokát však podotýká, že dopoledne opustil svůj vůz a šel demonstrovat. Večer, když se vrátil k autu, čekali na něj policisté. Při vnější prohlídce jeho pickupu si totiž předtím policisté všimli rukojeti zbraně. Pak jen stačilo si na majitele počkat.

Lonnie Coffman v zelené čepici a s cigaretou.

Při zadržení policistům sdělil, že zbraně má u sebe vždy, nevidí na tom nic zvláštního, a na demonstraci si žádnou nevzal. Pokud by ale začala občanská válka, byl bych připraven se bránit, připustil.

K otázce seznamu zlých lidí, na kterém byl, vyjma kongresmanů, také jeden soudce federálního odvolacího soudu, uvedl, že si seznam sestavil sám, byl sepsán jeho rukou a že jde o zrádce Ameriky.

Případ je to komplikovaný, neboť senior Coffman je spořádaný občan, veterán několika válek a nikdy nebyl odsouzen ani za přestupek. Po svém propuštění k různým konspirativním teoriím uvedl, že to jsou blbosti, že motivy demokratů jsou čistě finanční (chtějí vládnout, aby mohli občany okrádat). Ke spiknutí kanibalistických pedofilů, které mu novináři opakovaně podsouvali, se usmál a řekl, že věří spíš na podplacené novináře.

Původně byl Coffman médií vykreslen, jako nezaměstnaný a bezdomovec, který chystal ozbrojený útok, jako řešení své majetkově nepříznivé situace. Přiznaný omyl novináři zdůvodnili tím, že nemá účet na žádné sociální síti. Tak ho nakonec označili alespoň za potencionálního vraha – osamělého vlka, noční můru bezpečnostních služeb… Nepatří však k žádné z ozbrojených skupin, jako jsou Proud Boys nebo Three Percenters a také se nikdy neléčil s duševní poruchou. Má rodinu a ve volbách volil Donalda Trumpa.

Fakticky jde o mediální predikci, že za odporem proti letošním volbám stojí výhradně extremisté z řad Trumpových příznivců. To, že by s výsledkem voleb nesouhlasili i obyčejní lidé, tedy lidé bez napojení na nějakou politickou formaci a bez politické ambice, nezapadá do vymodelovaného rámce. To je velký politický problém, protože vášně zdaleka neutuchají…

Ze 178 osob, které pronikly do budovy Kapitolu, bylo už 120 identifikováno a devadesát z nich bylo již i obviněno. Obvinění z trestného činu si vyposlechla ale zatím jen hrstka. Mezi obviněnými je (konečně) také jeden z vůdců hnutí Antifa a profesionální provokatér z Utahu, John Sullivan, který se „proslavil“ natočením smrti 35-ti leté Ashli Babbittové. „Musel jsem se s demonstranty spojit a vybudovat si u nich důvěru“, vysvětlil častý řečník na demonstracích Black Lives Matter John Sullivan svou účast při dobývání Kapitolu.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!