Kdo je Bruselem bit víc než Rusko? Polsko…

Na první pohled to vypadá jako groteskní paradox, ale ve skutečnosti se za tím skrývá krutá realita evropské politiky. Polsko je vedle Ruska, které napadlo svého souseda a zabíjí jeho obyvatele, druhou zemí, na kterou se v současnosti vztahují rozsáhlé sankce EU. A co hůře –  hodnota polského balíčku převyšuje hodnotu toho ruského.

Nikdo to asi nedokáže spočítat, ale nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko utrpělo od EU škody přesahující 35 miliard eur. A přesně tolik činí výše polských sankcí. Mechanismus nátlaku EU na Moskvu a Varšavu je také dosti podobný. Opakují: splňte naše požadavky a my sankce zrušíme. Jenže v případě Ruska jde o zastavení agrese a vraždění, zatímco v případě Polska jde o ukončení soudní reformy.

Věci se poslední dobou vyvíjejí zcela beznadějně. Teprve nedávno prezident Duda – i přes odpor vládnoucího tábora – prosadil zákon, který uvádí polský Nejvyšší soud do souladu s požadavky EU, a co je důležitější, zavádí mimořádný mechanismus, který žádný evropský právní řád nezná – a to kontrolu nezávislosti soudce během soudního procesu. Zdálo se, že jde o akt politického realismu, tedy ústup před vnějším vydíráním, aby se země vyhnula vážnějším ztrátám. Takový dojem vyvolala i první reakce Evropské komise, která přijala polský „Národní plán obnovy“ a von der Leyenová při této příležitosti dokonce odletěla do Varšavy.

Od té doby uplynulo něco málo přes měsíc. Tak dlouho trvalo, než bruselští „jestrábi“, kteří tvrdošíjně usilují o to, aby Polsko bylo až do voleb v příštím roce pokryto sankcemi, zvítězili v zákulisním boji v rámci orgánů EU. Proto jsme se také nedávno od šéfky Komise dozvěděli, že existuje nová podmínka pro zrušení sankcí. Když se na tento požadavek podíváme perspektivou tzv. „selského rozumu“, jeho absurdita je naprosto ohromující.

Jde o to, aby politicky rozhádaní polští soudci mohli rušit svévolně soudní rozsudky jen proto, že je vynesli soudci jmenovaní podle starých předpisů (tedy v době, kdy byla u moci dnes opoziční opoziční Občanská platforma) nebo ti, kteří byli dosazení podle nových pravidel, přijatých za vlády Práva a spravedlnosti (šéfka EK se v tomto případě postavila na stranu soudců, kteří opakovaně ruší rozsudky svých kolegů, jenom na základě toho, že byly vyneseny soudci, kteří byli jmenování podle zavedených za vlády PiS pravidel – a tedy podle „starších“ kolegů jde o „podvodníky převlečené za soudce“. Právě těchto případů se týkala většína disciplinárních řízení, které v médiích jsou popisovány zkratkovitě jako „boj za soudcovskou nezávislost – pozn. red.).

Nikdo, kdo si je vědom skutečného stavu věcí, nemůže pochybovat o tom, že následkem bude úplný rozvrat polského soudnictví. Bude to stav, kdy si nikdo v Polsku nemůže být jistý soudním rozhodnutím vyneseným i v tom nejzjevnějším případě. Není divu, že si zklamaný prezident myje ruce a říká, že pro něj je věc uzavřena, a šéf strany Právo a spravedlnost oznamuje, že žádné další ústupky nebudou.

To slibuje vleklou patovou situaci a provokativní uvalování stále vyšších pokut na Polsko, jejichž výše již přesáhla jednu miliardu zlotých a celková částka sankcí se neustále zvyšuje. Tento stav rostoucího tlaku sankcí může trvat až do polských voleb v příštím roce.

Zatímco v případě ruských sankcí je v sázce válka, smrt a destrukce, v případě polských sankcí je v sázce holá moc.

Bruselská „válečná strana“ chce za každou cenu dosáhnout změny vlády v Polsku, protože považuje pravicovou stranu, která je v Polsku u moci, za politického nepřítele dnešního evropského establishmentu. Je pravděpodobné, že tlak bude tím větší, čím reálnější se tento cíl ukáže být. A celý tento příběh jen ukazuje, jak bezohledný a brutální může být boj o moc v Evropě, i když se skrývá za údajně jemnou a sofistikovanou „měkkou silou“ EU.

Vyšlo v Dzienniku Polskiem

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!