Kde je ta diktatura…?

„Vláda Viktora Orbána chce zastavit činnost parlamentu nejméně na dobu do konce tohoto roku. Otázka rakouského deníku Der Standard, zda nám tu takto vzniká první otevřená diktatura v Evropské unii, je zcela namístě. Zvláště když nouzový stav v Maďarsku má být časově zcela neomezen.“ Takhle burcoval v březnu na vlnách Českého rozhlasu Luboš Palata a ostatní média to vesměs kopírovala. Nouzový stav, přijatý v březnu v Maďarsku, měl znamenat  v podstatě diktaturu.  Orbán rozpustil parlament, velké firmy převzala armáda, vládnout se bude pomocí dekretů a opoziční novináři půjdou do vězení. Evropská komise začala zákon zkoumat a předseda Evropské rady Donald Tusk přirovnal Orbána k fašistům. Nuže, nejenže se nic z toho nestalo, ale parlament dnes poměrem 192:0 schválil zákon, kterým ukončil stav nouze přijatý v březnu.

Parlament současně prohlasoval zákon o dočasných zdravotních opatřeních. Když se v březnu projednávalo vyhlášení výjimečného stavu, bylo to v reakci na nedostatečnost maďarského zákona o živelných katastrofách, který byl koncipován spíše na povodně než na pandemii.

Řadu kroků jako uzavírání škol či podniků tak vláda musela udělat v rozporu s ním, viz Fabiánova analýza. Cílem bylo najít jiné řešení. Proč selhal kompromis a vláda si vybrala konfrontační styl si zase můžete přečíst v už zmíněné analýze Andráse Szabóa a Szabolcse Panyie na Direkt36.

Podle Ágostona Mráze z vládě blízkého think-tanku Nézőpont panuje ve vládních kruzích spokojenost s průběhem. „Orbán si uvědomil, že může z falešné kritiky na mezinárodní scéně profitovat a situaci využil. Teď je absolutní vítěz, protože většina Maďarů je s jeho krizovým managementem spokojená, zatímco v zahraničí vyhrál boj proti kritikům,“ řekl Mráz.

Zřejmě narážel na fakt, že představitelé Evropské komise i Benátská komise uznali, že je zákon v souladu s evropskou legislativou a nezačali proti Maďarsku proceduru o porušení povinnosti (infringement). Orbán dnešní hlasování označil za „fantastický zážitek, který se stane jednou za život.“

K vládě kritická organizace Political Capital upozornila, že vláda maximálně využila příležitosti, které jí z výjimečného stavu a celkové konstelace politické scény plynuly. Podle Szabolcse Panye z investigativního projektu Direkt36 Orbánovi pomohla i přehnaná reakce zahraničních médií.

„Orbánův nouzový zákon si zaslouží kontrolu. Tento zákon vedl k pobuřujícímu zadržení nevinných lidí, kteří na Facebooku zveřejňovali protivládní příspěvky. Senzacechtivá a nedbalá žurnalistika (‚parlament je rozpuštěn‘) však udělala opačnou službu. Pomohla jen zdiskreditovat legitimní kritiku. Chyby jsou drahé,“ napsal Panyi na Twitteru.

Nový zákon počítá s tím, že by se příště při podobné příležitosti vyhlašovala „krizová situace“ na návrh hlavního hygienika, maximálně na šest měsíců s možností prodloužení, se souhlasem parlamentního zdravotnického výboru.

Během ní by mohla vláda omezit provoz a provozní dobu obchodů a podniků, uzavřít školy, rušit masové události typu koncertů a sportovních utkání, reorganizovat zdravotní péči, pozastavit uplatňování některých zákonů a přijímat mimořádná opatření nezbytná proti šíření epidemie.

Opozice pro novou právní úpravu většinou nehlasovala, protože podle ní vláda zneužívala již uplynulý stav k vydávání nesouvisejících dekretů, které se týkaly například parkování zdarma nebo škrtání peněz pro samosprávy. Prošla poměrem 135 pro, 54 proti a 3 poslanci se zdrželi.

 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!