Kážou vodu, pijí víno…

Na francouzské levici padla další hlava. Julien Bayou už není spolupředsedou skupiny zelených ve francouzském Národním shromáždění ani generálním tajemníkem Strany zelených. Byl obviněn z psychického týrání své bývalé partnerky… A není jediný. Hlavní levicová koalice ve Francii, která všemi silami bojuje za feminismu a gender, se zmítá ve skandálech s obtěžováním žen… Strana zelených – Europe Écologie les Verts (EELV) – je kvůli této aféře rozpolcena. A není to jediné obvinění z násilí na ženách v širší levicové alianci vedené krajně levicovým Jean-Luc Mélenchonem. 

Mélenchonův úspěch v červnových parlamentních volbách připravil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o většinu v Národním shromáždění, čímž starý levičák a jeho strana získali nebývalý politický vliv.  Obvinění namířená proti dvěma těžkým vahám jeho strany v parlamentu mu však působí hodně starostí. Jeho hnutí Nepoddajná Francie totiž navenek zastává silně feministické postoje.

V červenci deník Le Figaro informoval, že Bayouova bývalá přítelkyně podala stížnost internímu týmu Zelených, který se zabývá násilím na ženách, po rozchodu, který označil za „bolestný a těžký“. Jeho místo se však zdálo být v ohrožení až poté, co Sandrine Rousseauová, kolegyně ze strany Zelených a vlivná poslankyně, minulý týden tuto záležitost znovu otevřela v televizi France 5.

Julien Bayou

Rousseauová naznačila, že Bayou projevil „chování, které by mohlo ohrozit psychické zdraví žen“, a uvedla, že Bayouova bývalá partnerka se později pokusila o sebevraždu. Strana následně Bayouovi pozastavila výkon funkce spolupředsedy a nyní odstoupil i z funkce tajemníka.

V prohlášení, v němž kritizoval způsob svého sesazení, uvedl: „Jsem obviněn ze skutečností, které nebyly doloženy a které podle mých žalobců nejsou trestné… Je to Kafka v době sociálních médií.“

Někteří Bayouovi příznivci mají podezření, že jde o politický manévr Rousseaua, který se staví proti Bayouovu favoritovi na jeho nástupce v prosincových volbách předsednictva strany. Jeden z Rousseauových příznivců to rozhodně odmítl: „Julien je malá ektoplazmatická loužička, která nikoho nezajímá. Sandrine to dělá proto, aby bojovala proti patriarchátu, což je pro ni důležitější než cokoli jiného.“

Mezitím Mélenchon vyvolal rozruch ve vlastních řadách poté, co neobratně komentoval další případ týkající se jednoho z jeho vlastních zákonodárců.

Poslanec Adrien Quatennens, jeden z jeho nejbližších spojenců v parlamentu, rezignoval na začátku tohoto měsíce na funkci provozního ředitele France Unbowed poté, co přiznal, že dal facku své manželce Céline Quatennens – pár je v současné době v rozvodovém řízení. Francouzská média uvedla, že Céline Quatennensová nehodlá vznést obvinění.

Bezprostředně po Quatennensově rezignaci Mélenchon na Twitteru vyjádřil svou „důvěru a náklonnost“ k poslanci a kritizoval „mediální voyeurství“, načež vysvětlil: „Moje náklonnost k němu neznamená, že je mi Céline lhostejná“. Ve čtvrtek tomu při dotazech nvinářů na ulici nasadil korunu, když uvedl, že „vždy váží svá slova“, načež šokovaného novináře poplácal po tváři.

Zatímco konkurenční strany předvídatelně ostře kritizovaly a využily příležitosti získat body proti straně, která si z prevence násilí na ženách udělala jeden z klíčových politických bodů, ozvalo se i několik osobností z Mélenchonovy vlastní strany.

Europoslankyně Manon Aubryová a poslankyně Clémentine Autainová uvedly, že Mélenchonovy tweety za ně nemluví, zatímco další poslankyně vydala prohlášení, v němž naráží na „některé tweety, které prozrazují bagatelizaci spáchaných skutečností a nepochopení reality domácího násilí“.

Autainová a Rousseauová patří k nejvýznamnějším osobnostem francouzského feminismu a jsou vůdčími hlasy, pokud jde o boj s domácím násilím. Rousseauová byla v červnu poprvé zvolena poslankyní; v roce 2016 se dostala na titulní stránky novin, když obvinila kolegu ze strany Zelených a poslance Denise Baupina ze sexuálního obtěžování, čímž odstartovala dlouhou právní ságu.

Na základě textu v Politico

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme