Karanténa po… španělsku

Španělsko se za krátkou dobu stalo jednou z nejhůře postižených zemí tzv. čínským virem. Měsíc po první prokázané nákaze je evidováno přes 100.000 nakažených a dle zpráv z místních i českých médií španělský zdravotní systém v některých oblastech kolabuje pod náporem nemocných. Ve Španělsku již zemřelo přes 9.000 lidí, což je na počet obyvatel (celkem je cca 48 milionů Španělů) asi 45 krát více než v Čechách.

Španělská vláda s účinností od 14. března, tedy o 2 dny později než ČR, vyhlásila nouzový stav (estado de alarma), který v současné době platí až do půlnoci 11. dubna.  V rámci mimořádných opatření je ve Španělském království omezen svobodný pohyb s výjimkou základních potřeb. Zavřená je většina obchodů a provozovatelů služeb stejně jako školy a náboženská místa. V zásadě jsou pro širokou veřejnost otevřeny jen obchody s potravinami a lékárny, a to pouze v omezených hodinách.

V ulicích je zvýšena přítomnost příslušníků četnictva a armády a policie zastavuje řidiče a dbá na dodržování zákazu zbytného cestování. Do obchodů s potravinami je naráz vpouštěno pouze cca 10 až 15 lidí a ostatní musí čekat na ulici s minimálně metrovými rozestupy. Celková postapokalyptická atmosféra je ale pociťována silněji než v tuzemsku, na čemž má nepochybně svůj podíl i propastný rozdíl v počtu mrtvých.

Podobně jako v Čechách lidé nosí roušky a ochranné rukavice a na začátku krize došlo k vykoupení zásob desinfekčních gelů a ochranných pomůcek, na což Španělé podobně jako Češi reagovali domácí výrobou. Ta nicméně nedosáhla takové celonárodní proslulosti a soutěže jako u nás. V posledních dnech či týdnech je ale situace již o poznání klidnější alespoň v tom smyslu, že nedošlo k obávanému kolapsu. Někteří obchodníci také na situaci reagovali omezením maximálního počtů kusů vybraných výrobků na osobu.

Na rozdíl od Čech je ve Španělsku velmi časté blízké soužití širší rodiny, což mohlo mít negativní vliv na počátek epidemie. Dnes  rodiny jako obvykle drží pospolu, ale  mladší příbuzní spíše nosí starším nákupy ke dveřím, aby tito nemuseli vycházet. Obecně je karanténa dodržována a lidé přijatá opatření respektují s pro jižní státy až neuvěřitelnou důsledností a pokorou.

Španělská společnost si postupně zvyká na nastalé události a velké firmy jako například SEAT začaly ve svých továrnách vyrábět ventilátory nebo jiný zdravotnický materiál. Nejbohatší Španěl a majitel textilního gigantu INDITEX daroval 63 milionů eur na nákup zdravotnického ochranného materiálu a mediální pozornost získal i dar od České republiky, která prostřednictvím Severoatlantické aliance poskytla Španělsku 10 tisíc kusů individuálních ochranných pomůcek.

Španělská vláda zároveň, aby ulevila úřadům i občanům, rozhodla o zastavení většiny lhůt ve správních, trestních i občanskoprávních soudních řízeních. Občané se také například nemusí bát, že jim propadne řidičské oprávnění nebo osvědčení o technické způsobilosti vozidla.

V níže přiloženém videu je možné shlédnout ulice andaluské Sevilly, které ještě před měsícem (autor tohoto textu opustil zemi 2. března) pulzovaly životem a často při slavnostech ve večerních hodinách nebylo skoro možné projít. Podobné video lze nalézt i z přímořské Malagy. Země, která je podobně jako Itálie, proslulá veselým životem, který se z velké části odehrává v barech, kavárnách a na ulici, se během několik týdnů proměnila k nepoznání.

 

 

 

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!