Karanténa po… maďarsku

K 14. dubnu je v Maďarsku 1 512 nakažených na 35 825 provedených testů. 122 se již vyléčilo a 122 zemřelo. Přes 14 tisíc osob zůstává v domácí karanténě. Koronavirem se napříč Maďarskem nakazilo několik batolat, sedmiletá dívka s epilepsií pak měla těžký průběh a musela být více než týden napojená na plicní ventilaci, nyní je však již v pořádku.

Automobilky Audi a Opel se chystají obnovit produkci. Audi začalo již dnes, Opel se chystá v následujících dnech. Audi pro zaměstnance připravilo školení ohledně dodržování opatření, bude také zaměstnance dopravovat do práce minibusy v menším počtu. Na pracovišti mají být zajištěny ochranné prostředky a zaměstnanci budou muset dodržovat sociální distancování.

Útlum automobilového průmyslu, na němž je enormně závislá, nadále představuje největší hrozbu pro maďarskou ekonomiku. Na rozdíl od Česka zde s výjimkou cestovního ruchu hospodářský blackout není absolutní: většina podniků a obchodů funguje v režimu zkrácené pracovní doby do 15:00, nadále fungují drobné živnosti typu kadeřnictví, kosmetika, manikúra.

Svatby a pohřby jsou možné v úzkém rodinném kruhu. Vláda se Maďarům neodvážila sáhnout ani na farmářské trhy, kde mnoho Maďarů obstarává podstatnou část svých nákupů. Může se  ke kadeřníkovi, na úřady a pro náboženské úkony. Funguje většina obchodů. Nošení roušek není povinné. Firmy v zemědělském a potravinářském průmyslu budou nově osvobozeny od daně ze mzdy s výjimkou příspěvku na zdravotní pojištění, který bude omezen na 7 710 forintů (590 korun).

Pro velikonoční období získali zvláštní pravomoci starostové – můžou zavádět mimořádná omezení. Starosta Szegedu László Botka (MSZP) krátce poté oznámil, že pro následující čtyři dny bude v jeho městě zavřené vše s výjimkou lékáren a obchodů s potravinami a tabákem.  Primátor Budapešti Gergely Karácsony zase rozhodl o svátečním uzavření Markétina ostrova a ostrova Óbudai, a to od osmi hodin ráno do deseti večer. Oba patří mezi oblíbená místa Budapešťanů na rekreaci, na jaře a v létě bývají plné, radnice se obává velké koncentrace lidí.

Zákaz vycestování: není a nikdy nebyl, platí pouze čtrnáctidenní karanténa po návratu. Letiště Ference Liszta odbavuje lety a odlet je možný; omezeny jsou pouze transfery opačným směrem.

Pravděpodobně se chystá obnovení běžného provozu na hraničním přechodu Záhony na ukrajinsko-maďarské hranici. Telefonicky se na tom dohodl ministr zahraničí Péter Szijjártó se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Nyní funguje jen pro nákladní dopravu.

Podle ministra Maďarsko poslalo na 600 tisíc ochranných masek a 30 tisíc obleků do Srbska, Chorvatska, Slovinska, Severní Makedonie a Bosny. Maďarská ekumenická pomoc pak zásobuje Maďary na Ukrajině. (Více o opatřeních v Maďarsku se dočtete zde).

Parlament pokračuje v provozu, tentokrát dvoudenním plenárním zasedáním. Hlavní důvod, proč v Maďarsku záleží na tom, zda je parlament v provozu nebo ne (jak mylně tvrdila některá média), je při dvoutřetinové většině poslanců Fidesz-KDNP ten, že parlamentní půda a zvlášť oblíbené disciplíny interpelace a otázky / odpovědi představují příležitost pro opozici. Strany si své výstupy pečlivě připravují a pak je dávají na sociální sítě. Jde tak o poměrně důležitou součást jejich veřejné prezentace.

Předseda Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder zaslal Viktoru Orbánovi děkovný dopis za pomoc poskytovanou židovské nemocnici v Budapešti, která je jedinou svého druhu v regionu. V současnosti instituce prochází rekonstrukcí s významnou státní podporou. Lauder poděkoval i za koordinaci všech kroků s židovskou komunitou a popřál hodně štěstí „ve vašem odvážném boji“.

Až 65 osob se nakazilo v jednom domě pro seniory v 17. budapešťském obvodu (Rákosmente); 53 klientů a 12 zdravotníků. Provládní média si v této souvislosti zgustla na opozičním vedení města (a obvodu). Prý se v instituci zanedbávala hygiena, někteří klienti měli svrab a jiné příznaky dlouhodobého zanedbávání, také přilehlá nemocnice prý nebyla informována o podezřeních na koronavirus, když pacienty přijímala, protože to vedení několik dní tutlalo. Magistrát ústy starosty Karácsonye taková tvrzení odmítl s tím, že požádá hlavní lékařku Cecílii Müllerovou o protestování všech sociálních institucí v Budapešti. Müllerová připustila, že zdravotní péče v některých budapešťských ústavech byla poněkud pochybné kvality, ale tento konkrétní domov bránila s tím, že zasáhli včas a zavedli všechna oficiální opatření.

Zdrojem napětí mezi vládou a opozičními starosty bylo i dřívější rozhodnutí premiéra Orbána, kdy svým prvním dekretem zrušil placené parkování v celé zemi a samosprávy tak přišly o část příjmu. 

Chcete být o situaci v Maďarsku pravidelně informováni? Sledujte (jako my) facebookovu skupinu Co se děje v Maďarsku.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010  Děkujeme!