Kanada: Židi z kola ven! A pak zase zpátky…

Festival komiksů ve Vancouveru oznámil, že se omlouvá za nedávnou účast americké Židovky Miriam Libickové (na fotografii) s tím, že napříště už této židovské umělkyni vystavovat nedovolí. Organizátoři komiksové výstavy totiž zjistili, že kreslířka Libicková v minulosti sloužila u izraelských ozbrojených sil.

Vancouver Comic Arts Festival (VanCAF) své prohlášení poté smazal, když na něj upozornili novináři a nakonec se omluvil  Libickové za to, že se předtím omluvil někomu jinému za to, že jí pozval. Žijeme holt v době omluvové…

Komiks a genocida

Libicková žije momentálně v kanadském Vancouveru a ve své práci „zkoumá identitu a střet kultur prostřednictvím vlastních zkušeností“. Její komiksový seriál Jobnik!, který si sama vydala v roce 2008, se zabývá její službou v izraelské armádě během Druhé intifády. V současné době při své tvorbě úzce spolupracuje s přeživšími holocaust.

Organizátoři VanCAF jako důvod k zákazu účasti Libickové vysvětlili, že „absolutně nerespektovali ostatní umělce, návštěvníky a zaměstnance, kteří jsou přímo zasaženi probíhající genocidou v Palestině“. To je organizátorům moc líto. „VanCAF se omlouvá za škodu, kterou jsme způsobili naší nedbalostí při řešení tohoto problému a naší neschopností jednat dříve“, uzavírají svou upřímnou omluvu pořadatelé.

Napříště se zavazují důsledněji dodržovat „pokyny Palestinské kampaně za akademický a kulturní bojkot Izraele“.

Charlotte Schalliéová, šéfka katedry germánských a slovanských studií na University of Victoria v Britské Kolumbii k zákazu vystavování Libickové uvedla:

„Miriam je umělkyně nanejvýš poctivá a lidská a jsem hluboce zarmoucena a znepokojena tím, že jí byl zakázán vstup do Vancouveru. Comic Arts Festival“.

Někteří komentátoři k zákazu Libickové připomínají, že organizátoři soukromé akce mohou pozvat, či nepozvat na svůj festival koho chtějí, jen by se neměli idiotsky omlouvat za účast toho, kdo měl zákonnou povinnost služby v armádě.

Pokyny z Ramallahu

Zaujala mne také metodika Pokynů Palestinské kampaně za akademický a kulturní bojkot Izraele (PACBI), tedy především to, že něco takového vůbec existuje.

Jde o iniciativu „akademiků a intelektuálů“ z Ramalláhu na Západním břehu Jordánu z řad muslimských Arabů. Má vyvíjet tlak na Izrael, aby nediskriminoval a neutlačoval akademické svobody muslimských Arabů. Zakladatelem je zkušený propagandista a antisemita Omar Barghouti. Ačkoliv nenávidí Židy neumí vysvětlit, proč studoval na univerzitě v Tel Avivu a jak je možné, že na ní studovat vůbec mohl, když stát Izrael označuje za rasistický apartheid.

PACBI bývala iniciativou více zaujatou umírněnějším Fatahem, ale po teroristickém útoku ze 7. října se jednoznačně přiklonila na stranu teroristů z Hamásu.

Na obrazu vidíme Miriam Libickovou. Vyrůstala v Ohiu, v židovské ortodoxní rodině, vdala se za Mikea Yoshioku, buddhistického Kanaďana japonského původu. Mají spolu dvě děti, které jsou vychovávané v židovské tradici.

Konzervativní noviny nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory. Pokud se Vám Konzervativní noviny líbí, budeme vděčni za Vaši pomoc. Číslo účtu: 2701544173 / 2010 Děkujeme

200 Kč 500 Kč 1000 Kč